Kirysek kolumbijski – Corydoras metae

Wymaga zbiornika o długości 60cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego, zaokrąglonego żwiru. Ostry żwir może spowodować uszkodzenia wąsików ryb. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów i łupin orzecha kokosowego. Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony poprzez pływające rośliny. Ryby oddychają również powietrzem atmosferycznym, zatem powinny mieć zawsze dostęp do powierzchni wody.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia i Boliwia

WIELKOŚĆ:
5-5,5 cm

ZACHOWANIE:
Towarzyska, spokojna rybka. Odpowiednia do zespołu nieagresywnych gatunków. Najlepiej czuje się w stadzie. Zasiedla denną strefę akwarium.

DYMORFIZM:
Samice większe i pełniejsze.

TEMPERATURA:
21-25°C

WODA:
pH 6,0-7,2 ; woda miękka do średnio twardej.

POKARM:
Najchętniej przyjmują żywe i mrożone larwy owadów. Jednak bez problemu przyjmują również suchy pokarm brany z dna.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26°C, woda bardzo miękka i lekko kwaśna. Akwarium tarliskowe powinno być gęsto obsadzone roślinami i dużych liściach. Tarło odbywa się w grupie. Ikra w ilości 20-30 ziaren jest składana na spodniej stronie liści roślin. Po odbytym tarle rodzice nie opiekują się potomstwem. Wylęg następuje po około 3 dniach. Po następnym dniu zaczyna przyjmować pokarm. Należy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą.