Betta ibanorum

Akwarium o pojemności minimum 50 litrów wystarczy dla jednej pary ryb. Większą ilość ryb należy trzymać w zbiorniku minimum 80 litrowym. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami. Na powierzchni wody rośliny pływające. Rybie musimy zapewnić dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Podłoże powinno być piaszczyste i przykryte warstwą liści bukowych i dębowych oraz drobnych korzeni. Dekoracje w dużej ilości z korzeni, kawałków drewna i łupin orzecha kokosowego które będą imitowały naturalne środowisko życia ryb.

POCHODZENIE:
Malezja. Zamieszkuje strumienie z tzw “czarną wodą”.

WIELKOŚĆ:
8 cm

DYMORFIZM:
Samce znacznie różnią się od samic. Samice mają nieco mniejsze płetwy i są mniej żywo ubarwione. Różnice kolorystyczne uwidaczniają się jeszcze bardziej w okresie tarła.

ZACHOWANIE:
W stosunku do podobnej wielkości ryb spokojny. Zalecane jest trzymanie par lub większej grupy w odpowiednio większym zbiorniku. W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku agresywny i terytorialny. Najlepiej trzymać w jednogatunkowym akwarium.

TEMPERATURA:
24-24°C

WODA:
pH 6,0-6,5; woda do 10°dGH. Najlepiej aby była filtrowana przez torf. Wskazana jest podmiana wody raz w tygodniu o objętości około 20%. Woda powinna być dobrze filtrowana, ponieważ ryby są wrażliwe na jej zły stan.

POKARM:
Pożywny żywy w postaci larw owadów, muszek owocówek. Ryby można przyzwyczaić też do pobierania pokarmów suchych liofilizowanych.

ROZMNAŻANIE:
Tempratura 30°C. Niski poziom wody. Do tarła dochodzi w łupinach orzecha kokosowego i grotach. Jest to przedstawiciel gębaczy, co oznacza że samiec złożoną ikrę bierze do pyska i tam ją inkubuje. Po około 10 dniach narybek opuszcza schronienie i zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Zaczynamy wtedy karmić młode larwami solowca. Gatunek bardzo chętnie rozmnaża się w akwarium. Z jednego tarła możemy uzyskać do 30 sztuk narybku. Zalecane jest czasowe rozdzielanie pary, ponieważ częste i wyczerpujące tarła mogą doprowadzić do obniżenia kondycji ryb.

Fot. Haji Badaruddin