Labidochromis pallidus

Wymaga zbiornika o długości najmniej 80 cm. Podłoże żwirowate. Kryjówki z kamieni i grot skalnych. Rybom należy zapewnić dużą ilość grot skalnych, służących za kryjówki.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi: okolice wysp Maleri, Nakatenga, Nakoma oraz Thumbi West. Jako swoje siedlisko obiera płytkie obszary strefy skalistej jak i przejściowej do głębokości 15 m.

WIELKOŚĆ:
Samiec 7-9 cm

ZACHOWANIE:
Ryba nieagresywna, ale bardzo ruchliwa. Nadaje się do zespołu łagodnych i małych pyszczaków. Samce zajmują dość małe terytoria. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami.

DYMORFIZM:
Samiec nieznacznie większy i z żywiej ubarwionymi płetwami.

TEMPERATURA:
23-27ºC

WODA:
pH 7.7 -8.5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej. Zalecana wydajna filtracja.

POKARM:
Pokarm pochodzenia roślinnego. W jeziorze żywi się głównie glonami, lecz w jego treści żołądka stwierdzono również obecność bezkręgowców i kawałków krabów. Najlepiej pokarmami na bazie spiruliny. Dietę należy uzupełniać drobnymi larwami komarów i artemią. Ryby chętnie przyjmują również drobne skorupiaki.

ROZMNAŻANIE:
Ikra w ilości 5-20 ziaren jest składana na płaskich powierzchniach jak np.kamienie. Inkubacja ikry trwa około 21 dni. Po tym czasie samica wypuszcza młode. Ze względu na małe rozmiary pyszczka samic, z jednego miotu można uzyskać jedynie 5-10 młodych. 15 sztuk przychówku można uznać za bardzo dobry wynik.

Fot. cichlids.com