Orthochromis stormsi
Orthochromis stormsi wymaga akwarium o pojemności minimum 240 litrów. Preferowane jest podłoże piaszczyste, a kryjówki należy zapewnić w postaci gładkich skał ułożonych w jaskinie. Gatunek ten preferuje również stosunkowo silny przepływ wody. Woda w akwarium powinna być dobrze natleniona.
POCHODZENIE:
Demokratyczna Republika Konga. Występuje w okolicy jeziora Mweru w Stanley Pool w rzece Kongo. Zamieszkuje szybko poruszające się obszary rzeki. Woda w tych siedliskach ma wysoką zawartość tlenu.
WIELKOŚĆ:
12 cm
ZACHOWANIE:
Niezbyt agresywny gatunek. Najlepiej trzymać go w towarzystwie innych, mniej agresywnych gatunków ryb. Ryba dość terytorialna wewnątrz gatunkowo. Obiera swoje rewiry, których broni i nie pozwoli na wpłynięcie żadnemu innemu osobnikowi Orthochromis stormsi. Wyjątkiem jest okres tarła. W odpowiednio dużym akwarium można trzymać jednego samca z kilkoma samicami.
DYMORFIZM:
Dominujące samce stają się znacznie bardziej kolorowe niż samice w wieku dorosłym.
TEMPERATURA:
24-28ºC
WODA:
pH 6.5-7.5 ; woda średnio twarda 5-15°H.
POKARM:
Wszystkożerny. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów. Jednak zjada również chętnie pokarmy suche, pobierane z dna. W diecie nie powinno zabraknąć dodatku pokarmu roślinnego.
ROZMNAŻANIE:
Gatunek jest gębaczem. Najlepiej hodować go w haremie z jednym samcem i kilkoma samicami. Gotowy do tarła samiec przybiera intensywniejsze barwy. Podczas tarła samica kładzie się na podłożu obok samca w taki sposób, że jej głowa znajduje się obok jego płetwy ogonowej (i odwrotnie). Samica uwalnia kilka ziarn ikry na raz, a samiec wytwarza niewielką ilość plemników, które samica bierze do pyska. Następnie ryba szybko obraca się o 180 °, a samica podnosi jaja przed wypuszczeniem następnej partii. Trwa to do momentu, gdy samica nosi około 20-25 jaj. Samiec nie odgrywa wtedy dalszej roli w opiece nad lęgiem i może natychmiast przejść do kopulacji z innymi samicami.
Samica może nosić jaja do 4 tygodni przed wypuszczeniem wolno pływającego narybku. W tym okresie samica nie będzie pobierała pokarmu. Narybek jest dość duży i może być karmiony świeżo wyklutymi larwami solowca, nicieniami mikro, a nawet sproszkowanymi suchymi pokarmami od dnia wypuszczenia przez matkę.
SYNONIMY:
Tilapia stormsi Boulenger, 1902
Schwetzochromis stormsi (Boulenger, 1902)
Haplochromis polyacanthus (Boulenger, 1899)