Pielęgniczka Nijssena – Apistogramma nijsseni

OPIS:
Akwarium powinno mieć pojemność co najmniej 50 litrów. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Częściowo gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Podłoże najlepiej ciemnie, przykryte warstwą liści dębu lub buku.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – dorzecze Amazonki
WIELKOŚĆ:
8 cm w warunkach akwariowych. Co ciekawe w naturze nie przekracza 6cm długości.
DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony.Ciało samców jest koloru niebieskiego, płetwy również z niebieskim opalizującym kolorem. Ma również wyraźnie wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej. Samice są ubarwienia żółtego z ciemnymi plamami i czarnym gardłem.
ZACHOWANIE:
Dość agresywna i terytorialna ryba wobec przedstawicieli własnego gatunku. Samce w akwarium zwalczają się nawzajem. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami. W większym zbiorniku można trzymać kilka samców, które obiorą swoje terytoria i będą ich bronić. Należy w takim wypadku zapewnić dużą ilość kryjówek dla ryb. W stosunku do przedstawicieli innych gatunków ryba jest nieagresywna.
TEMPERATURA:
25-26°C
WODA:
pH 5,0-5,5 ; twardość do 5°dGH. Woda powinna być świeża, silnie filtrowana i napowietrzana. Ryby są bardzo wrażliwe na złą jej jakość. Zalecana jest filtracja przez torf lub dodawanie garbników. Wymagane są częste i obfite podmiany wody. W zbyt twardej wodzie ryba traci kolory.
POKARM:
Główny pokarm powinny stanowić larwy komarów i drobne skorupiaki. Jednak rybka również chętnie przyjmuje suche płatki i granulaty. Należy zadbać o zróżnicowaną dietę. Wykarmienie tego gatunku nie stwarza większych problemów.

binary comment