Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka kakadu
Akwarium powinno mieć pojemność co najmniej 60 litrów. Dla większej ilości zalecany jest zbiornik minimum 100 litrów. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Zalecana jest gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Podłoże z piasku lub drobnego żwirku. Oświetlenie powinno być niezbyt intensywne i najlepiej rozproszone.
POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia, Peru, Kolumbia.
WIELKOŚĆ:
samiec 9 cm, samica 5 cm
DYMORFIZM:
Samiec znacznie większy od samicy i żywiej ubarwiony. Ma również wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej.
ZACHOWANIE:
Dość agresywna i terytorialna ryba. Samce w akwarium zwalczają się nawzajem. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami, a najlepiej utrzymać większy harem ryb. W okresie tarła agresja tych ryb rośnie w tym również samiczek.
TEMPERATURA:
22-28°C
WODA:
Woda lekko kwaśna pH 6,0-7,5 ; miękka do 10°n. Zalecana jest wydajna filtracja wody oraz częsta i regularna jej podmiana.
POKARM:
Główny pokarm powinny stanowić larwy komarów i drobne skorupiaki. Jednak rybka również chętnie przyjmuje suche płatki i granulaty. Jest to warunek typowo mięsożerny, dlatego dobierając pokarmy suche, również należy mieć to na uwadze.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-27°C. Do tarła należy wybrać dorosłe i dobrze odżywione ryby. Układ płci w zbiorniku tarliskowym to 1 samiec z 3 samicami. Ponieważ kakadu składają ikrę w kryjówkach, należy zadbać aby w akwarium były np. łupiny orzecha kokosowego, korzenie, groty itp. Ikra jest składana w ilości 50-200 ziaren. Wylęg następuje w ciągu około 2 dni. Po tygodniu pływa swobodnie w poszukiwaniu pokarmu. Podchów łatwy. Młode najlepiej karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą. Po tarle ikrą oraz narybkiem opiekuje się samica, przeganiając nawet samca.