Apistogramma panduro

Akwarium dla Apistogramma panduro powinno mieć pojemność co najmniej 70 litrów. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Częściowo gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Podłoże najlepiej ciemnie, przykryte warstwą liści dębu lub buku.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia, Peru, Kolumbia.

WIELKOŚĆ:
Samce 8 cm w warunkach akwariowych. Samice nie większe niż 4-4,5 cm

DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony. Posiada również wyraźnie wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej.

ZACHOWANIE:
Dość agresywna i terytorialna ryba wobec przedstawicieli własnego gatunku. Samce w akwarium zwalczają się nawzajem. Najlepiej trzymać parami. W większym zbiorniku można trzymać kilka samców, które obiorą swoje terytoria i będą ich bronić. Należy w takim wypadku zapewnić dużą ilość kryjówek dla ryb. W stosunku do przedstawicieli innych gatunków ryba jest nieagresywna.

TEMPERATURA:
23-27°C

WODA:
pH 6,5 ; woda nie twardsza niż 6ºdGH. Woda powinna być świeża, silnie filtrowana i napowietrzana. Ryby są bardzo wrażliwe na złą jej jakość. Zalecana jest filtracja przez torf lub dodawanie garbników. Wodę należy często podmieniać w niewielkich ilościach (10-15%).

POKARM:
Główny pokarm powinny stanowić larwy komarów i drobne skorupiaki. Jednak rybka również chętnie przyjmuje suche płatki i granulaty. Należy zadbać o zróżnicowaną dietę. Wykarmienie tego gatunku nie stwarza większych problemów.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-27°C. Ikra w ilości 30-60 ziaren ikry składana jest w grotach. Samica troskliwie opiekują się ikrą i narybkiem. Samiec w tym czasie żarliwie broni terytorium. Samica w okresie tarła również staje się agresywna zwłaszcza w mniejszych akwariach. Wylęg następuje po około 60 godzinach. Pływa swobodnie po 5 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Podchów łatwy. Młode najlepiej karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą.

Apistogramma panduro
Fot. aquaticarts.com
Apistogramma panduro
Fot. aquaticarts.com
Apistogramma panduro
Fot. aquaticarts.com