Ziemiojad ostrogłowy – Satanoperca acuticeps

Wymaga zbiornika o długości najmniej 150 cm. Najważniejszym elementem wystroju jest miękkie, piaszczyste podłoże, dzięki któremu ryby mogą się naturalnie żerować. Gruboziarniste materiały, takie jak żwir lub małe kamyczki, mogą utrudniać karmienie, uszkadzać włókna skrzelowe, a nawet zostać połknięte, co może spowodować wewnętrzne uszkodzenie lub zator.

POCHODZENIE:
Pochodzi z dorzecza środkowej Amazonki w Brazylii, gdzie występuje w głównym kanale Amazonki i dolnych dorzeczach dopływów między rios Tapajós i Tefé, w tym w dolnym Rio Negro i jego głównym zamożnym Rio Branco, a także w rios Arapiuns, Trombetas, Mamuru , Curuçá, Urubu i Purus. Zaobserwowano go w głównych kanałach rzecznych, mniejszych dopływach i jeziorach zalewowych, zazwyczaj na podłożach z piasku lub mułu z płatami ściółki i zanurzonymi gałęziami drzew.

WIELKOŚĆ:
14-17 cm 

ZACHOWANIE:
O ile hodowla tego gatunku nie jest zaskakująco spokojna i nie poluje na ryby większe niż kilka milimetrów długości. Odpowiedni współtowarzysze są liczne i obejmują najbardziej spokojne gatunki o podobnych warunkach środowiskowych. Najlepiej unikać agresywnych lub terytorialnych gatunków żyjących w podłożu lub tych, które wymagają mniej kwaśnej lub bogatszej w minerały wody. S. daemon jest gatunkiem stadnym i zwykle występuje w luźnych skupiskach, przy czym szczególnie młode osobniki wykazują silny instynkt grupowania się w stada. Minimalnym zakupem powinna być grupa 5-8 egzemplarzy, które utworzą zauważalną hierarchię w akwarium. Utrzymywane w mniejszych ilościach słabsze osobniki mogą stać się celem nadmiernej agresji ze strony dominujących osobników.

DYMORFIZM:
Dorosłe samce są większe i rozwijają dłuższe, nitkowate przedłużenia na tylnych promieniach płetwy grzbietowej. Samica wyraźnie mniejsza i pełniejsza.

TEMPERATURA:
20-28°C

WODA:
pH 5,0-6,5 ; woda bardzo miękka do średnio twardej. Ważne by była dobrze filtrowana. Jakość wody ma ogromne znaczenie, ponieważ te pielęgnice są wyjątkowo podatne na pogorszenie jakości wody i wahania parametrów chemicznych, dlatego nigdy nie powinny być wprowadzane do akwarium niedojrzałego biologicznie. S. acuticeps wymaga również miękkich, kwaśnych warunków iw większości przypadków nie będzie się dobrze rozwijać w nieuzdatnionej wodzie wodociągowej.

POKARM:
Satanoperca acuticeps jest wszystkożerny; zawartość żołądka dzikich okazów obejmuje bezkręgowce wodne i lądowe, w tym stawonogi i larwy owadów, a także znaczne ilości zooplanktonu, fitoplanktonu, materiału roślinnego i szczątków organicznych.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek jest bardzo rzadko jest rozmnażany w akwariach. Ponieważ dokładne określenie płci jest bardzo trudne, być może najlepiej jest rozpocząć od grupy młodych ryb i pozwolić na naturalne formowanie się parom, przy czym wymagana jest również pewna cierpliwość, ponieważ może minąć co najmniej rok, zanim osiągną dojrzałość płciową. Zaloty są stosunkowo dyskretne, na które składają się pokazy rozchylania płetw, okrążania, rozdziawiania i szarpania głową. Gdy jest gotowa do odrodzenia, para wybierze odpowiednie miejsce i wykopie duży dół, który może mierzyć nawet 2 metry na 1 metr. Takie gniazdo jest zwykle bronione przez obie ryby przez kilka dni, zanim tuż przed tarłem zostanie wybrane mniejsze stanowisko. Inne ryby, zwłaszcza gatunki współplemieńcze, nie są tolerowane w pobliżu i w mniejszych akwariach konieczne będzie ich usunięcie. Tarło odbywa się w nieco nietypowym stylu, gdy samica wytłacza partie jaj, zanim samiec wprowadzi się do ich zapłodnienia, proces ten jest powtarzany wiele razy, aż zostanie złożonych 200 lub więcej jaj. Dorosłe osobniki zwykle pokrywają lęg warstwą liści, drewna lub podłoża i chociaż zarówno samce, jak i samice uczestniczą w opiece nad lęgiem, to ta ostatnia spędza najwięcej czasu na opiece nad jajami, podczas gdy samiec jest również odpowiedzialny za obronę młodych i całego terytorium. Po około 3 dniach jaja zaczynają się wykluwać, a dorosłe osobniki odsłaniają narybek, który swobodnie pływa po około 48 godzinach po wykluciu. Po wykluciu osobniki dorosłe zwykle nadal pilnują narybku przez pewien czas, chociaż w niektórych przypadkach samica kontynuuje to w samotności. Narybek jest w stanie przyjąć larwy solowca, mikronicienie itp.

SYNONIMY:
Geophagus acuticeps

Satanoperca acuticeps
Satanoperca acuticeps
Satanoperca acuticeps
Satanoperca acuticeps