Paraneetroplus bulleri

Dla jednej pary ryb wymagane jest akwarium o długości przynajmniej 150 cm. Dla większej ilości par należy zapewnić większy zbiornik. Najlepiej trzymać je z innymi pielęgnicami o podobnych rozmiarach. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Dekoracje z korzeni, kamienie i grot skalnych. Elementów dekoracyjnych musi być w akwarium dużo, ponieważ ryby wymagają kryjówek. Jest go gatunek szybko pływający, dlatego dekoracje nie powinny przeszkadzać w swobodnym pływaniu. Dlatego kamienie, groty itp. najlepiej umieścić po bokach oraz z tyłu zbiornika, pozostawiając przednią cześć akwarium wolną do swobodnego pływania.   Rośliny o mocnych liściach, które będą odporne na podgryzanie (anubiasy, microsoria).

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa: Río de Sarabia, Meksyk (gatunek endemiczny).

WIELKOŚĆ:
30 cm

DYMORFIZM:
Samiec jest większy i intensywniej ubarwiony.

ZACHOWANIE:
Dość agresywna ryba w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Mniej agresywna w stosunku do innych gatunków. W okresie tarła jej agresja potrafi wzrosnąć zarówno u samic, jak i samców. Są to ryby szybko pływające oraz bardzo ruchliwe, dlatego muszą posiadać obszerny zbiornik. Ryby są dość płochliwe, dlatego nie należy umieszczać ich w akwariach blisko ruchliwych miejsc w domu.

TEMPERATURA:
26-30°C 

WODA:
pH: 7,5-8,0 ; średnio twarda do twardej; twardość 10 -20°n. Woda powinna być wydajnie filtrowana oraz silnie napowietrzana.

POKARM:
Gatunek roślinożerny. Najlepiej karmić płatkami na bazie spiruliny, brokułami, glonami itp.

ROZMNAŻANIE:
W naturze okresem  tarliskowym bulleri  jest późna zima w marcu i na początku wiosny, natomiast jego szczyt przypada w kwietniu. W tym okresie woda ze względu na niższy stan pozwala na zdobycie większej ilości pożywienia. Ryby są gotowe do rozrodu kiedy samce mają około 20 cm długości, natomiast samice około 15 cm długości. Dobrana para obiera sobie terytorium i wykopuje w podłożu dołki o głębokości około 5 cm . Średnica dołków może być od 15 do 30 cm. Gniazdo przez parę jest dokładnie oczyszczane z wszelkich nieczystości.  Rodzice bardzo troskliwie opiekują się potomstwem. Samica jest odpowiedzialna za obronę gniazda z młodymi, natomiast samiec zajmuje się terytorium. Samica składa ikrę bezpośrednio do gniazda. Ikra zwykle w ilości kilkuset sztuk ma około 2 mm średnicy. Wylęg następuje po około dwóch dniach. Woreczek żółtkowy jest zużywany przez larwy w ciągu około 5 dni, po czym młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Pomimo swoich małych rozmiarów, młode doskonale sobie radzą w silnym nurtem, a w momencie zagrożenia chowają się w skałach.  Należy karmić pokarmami roślinnymi na bazie spiruliny. Po upływie dwóch tygodni narybek jest już niezależny od rodziców.

SYNONIMY:
Paraneetroplus bulleri (Regan, 1905)
Cichlasoma bulleri (Miller, 1966)
Paraneetroplus bulleri (Allgayer, 1988
Theraps bulleri (Miller, 2005)