Rheoheros coeruleus

Dla jednej pary ryb wymagane jest akwarium o długości przynajmniej 100 cm. Dla większej ilości par należy zapewnić większy zbiornik. Najlepiej trzymać je z innymi pielęgnicami o podobnych rozmiarach. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Dekoracje z korzeni, kamienie i grot skalnych. Elementów dekoracyjnych musi być w akwarium dużo, ponieważ ryby wymagają kryjówek. Jest go gatunek szybko pływający, dlatego dekoracje nie powinny przeszkadzać w swobodnym pływaniu. Dlatego kamienie, groty itp. najlepiej umieścić po bokach oraz z tyłu zbiornika, pozostawiając przednią cześć akwarium wolną do swobodnego pływania.   Rośliny o mocnych liściach, które będą odporne na podgryzanie (anubiasy, microsoria).

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa: Meksyk.

WIELKOŚĆ:
12 cm

DYMORFIZM:
Samiec jest większy i intensywniej ubarwiony.

ZACHOWANIE:
Dość agresywna ryba w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Mniej agresywna w stosunku do innych gatunków. W okresie tarła jej agresja potrafi wzrosnąć zarówno u samic, jak i samców. Są to ryby szybko pływające oraz bardzo ruchliwe, dlatego muszą posiadać obszerny zbiornik. Ryby są dość płochliwe, dlatego nie należy umieszczać ich w akwariach blisko ruchliwych miejsc w domu.

TEMPERATURA:
26-30°C 
WODA:
pH: 7,0-8,0 ; średnio twarda do twardej; twardość  9-20°n. Woda powinna być wydajnie filtrowana oraz silnie napowietrzana. Gatunek jest dość wrażliwy na zanieczyszczenia wody.

POKARM:
Gatunek wszystkożerny. Najlepiej jest karmić larwami owadów, skorupiakami oraz pierścienicami (dżdżownice).

ROZMNAŻANIE:
Rodzice bardzo troskliwie opiekują się potomstwem. Samica jest odpowiedzialna za obronę gniazda z młodymi, natomiast samiec zajmuje się terytorium. Samica składa ikrę bezpośrednio do gniazda. Ikra zwykle w ilości kilkuset sztuk ma około 2 mm średnicy. Wylęg następuje po około dwóch dniach. Woreczek żółtkowy jest zużywany przez larwy w ciągu około 5 dni, po czym młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Uciekające z gniazda młode są do niego nieustannie przenoszone jako najbezpieczniejsze miejsce w zbiorniku.  Po upływie dwóch tygodni narybek jest już niezależny od rodziców.

SYNONIMY:
Theraps coeruleus Stawikowski & Werner, 1987
Cichlasoma coeruleus (Stawikowski & Werner, 1987)