Bocja królewska – Botia dario
Botia dario wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione poprzez pływające rośliny. Aranżacja akwarium w stylu naturalnym powinna obejmować podłoże z piasku lub drobnego żwiru z dużą ilością gładkich, zniszczonych wodą skał i kamyków, a także korzenie. Należy pamiętać, że Botia dario lubią wciskać się w małe szczeliny , dlatego należy pomijać w aranżacji przedmioty o ostrych krawędziach,
POCHODZENIE:
Azja – Występuje w większości dorzeczy środkowych i dolnych Gangesu i Brahmaputry w północnych Indiach, Bangladeszu i Bhutanie.
WIELKOŚĆ:
12-13 cm
ZACHOWANIE:
Pojedynczo trzymane egzemplarze bywają agresywne w stosunku do innych ryb. W akwarium ogólnym ryba bardzo towarzyska i bezkonfliktowa jednak ze względu na rozmiary należy trzymać raczej z rybami podobnej wielkości. Ryby najbardziej aktywne po zmierzchu. Bardziej odpowiednimi towarzyszami są spokojne, żyjące na otwartych wodach karpiowate, podczas gdy w większych zbiornikach opcją stają się członkowie Barilius, Luciosoma, Balantiocheilos i Barbonymus. Botia dario są stadne, tworzą złożone hierarchie społeczne i powinny być utrzymywane w grupach co najmniej 5 lub 6 osobników, a najlepiej 10 lub więcej.
DYMORFIZM:
Dojrzałe płciowo samice są zwykle pełniejsze niż samce.
TEMPERATURA:
23-28°C
WODA:
pH 6.0-7.5 ; woda miękka do średnio twardej. Twardość ogólna 4-12°dGH. Konieczna jest silna filtracja oraz częste podmiany wody.
POKARM:
Wszystkożerna. Zarówno żywe i mrożone jak i suche pokarmy są chętnie przyjmowane. Do przysmaków tego gatunku należą ślimaki. Dzięki temu wielu akwarystów traktuje je jako swoistą straż sanitarną, która nie dopuszcza do plagi mięczaków. Należy im oferować zróżnicowaną dietę obejmującą wysokiej jakości suszone produkty, żywe lub mrożone ochotki, tubifex, artemię itp. oraz świeże owoce i warzywa, takie jak ogórek, melon, blanszowany szpinak lub cukinia. Posiekane dżdżownice mogą również stanowić przydatne źródło białka, ale należy je stosować oszczędnie z uwagi na powodowanie otłuszczenia ciała ryb.
ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w akwarium.
SYNONIMY:
Botia geto (Hamilton, 1822)
Canthophrys flavicauda Swainson, 1839
Canthophrys zebra Swainson, 1839
Cobitis dario Hamilton, 1822
Cobitis geto Hamilton, 1822
Diacanthus flavicauda (Swainson, 1839)
Diacanthus zebra (Swainson, 1839)