Hoplosternum littorale

Wymaga zbiornika o pojemności minimum 150 litrów. Podłoże z zaokrąglonego żwirku. Inaczej istnieje niebezpieczeństwo pokaleczenia pyska i wąsików. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów i kawałków drewna. Rybom należy zapewnić jak najwięcej naturalnych kryjówek.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Argentyna, Boliwia, Brazylia, Gujana, Gujana Francuska, Peru, Surinam, Trynidad, Tobago, Urugwaj, Wenezuela.

WIELKOŚĆ:
23 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, wdzięczna ryba. Odpowiednia do zespołu dużych, spokojnych gatunków. Zajmuje denna część akwarium. Z upodobaniem przekopuje dno w poszukiwaniu pokarmu. Szczególnie uaktywnia się wieczorem.

DYMORFIZM:
Samice większe i grubsze od samców. Samce posiadają wyraźnie wydłużony pierwszy promień płetw piersiowych.

TEMPERATURA:
20-25°C

WODA:
pH 6,0-8,0 ; twardość ogólna do 20ºdGH. W akwarium należy stworzyć ruch wody imitujący naturalne środowisko. Woda powinna być bardzo wydajnie filtrowana oraz podmieniana w ilości około 20% objętości zbiornika.

POKARM:
Wszystkożerna. Chętnie pobiera larwy owadów i suchą paszę. przysmakiem dorosłych egzemplarzy są dżdżownice. Nie należy jednak podawać ich zbyt często, ponieważ są bardzo kaloryczne i powodują otłuszczenie ryb. Zalecany jest obfity dodatek pokarmów roślinnych. Ryby bez problemu można przyzwyczaić do pobierania pokarmów suchych.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 24°C. Zbiornik tarliskowy dla pary ryb nie powinien być mniejszy niż 100 litrów. Ryby przed tarłem powinny być obficie i kalorycznie żywione. Akwarium powinno obfitować w rośliny pływające. Samiec buduje pieniste gniazdo pod powierzchnią wody.  Ikra duża w kolorze żółtym jest składana w ilości 800-1000 ziaren. Samicę po tarle odławiamy, ponieważ może stać się ofiarą samca broniącego ikry. Wylęg następuje po około 3-5 dniach. Po następnych dwóch dniach zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Jest to czas na odłowienie samca. Młode należy karmić początkowo larwami solowca i oczlikami. Młode szybko rosną, aczkolwiek bardzo nierówno. Dlatego należy przeprowadzać co jakiś czas i oddzielać duże egzemplarze od małych. W innym wypadku możemy się spodziewać kanibalizmu wśród narybku.

SYNONIMY:
Callichthys littoralis Hancock, 1828
Callichthys laevigatus Valenciennes, 1836
Hoplosternum laevigatum (Valenciennes, 1836)
Callichthys albidus Valenciennes, 1840
Callichthys subulatus Valenciennes, 1840
Callichthys chiquitos Castelnau, 1855
Hoplosternum stevardii Gill, 1858
Callichthys melampterus Cope, 1872
Cataphractops melampterus (Cope, 1872)
Hoplosternum schreineri Miranda Ribeiro, 1911
Cascadura maculocephala Ellis, 1913
Hoplosternum shirui Fowler, 1940
Hoplosternum littorale daillyi Hoedeman, 1952
Hoplosternum littoralis daillyi Hoedeman, 1952
Hoplosternum thoracatum cayennae Hoedeman, 1961

Hoplosternum littorale