Mystus leucophasis

Mystus leucophasis wymaga zbiornika o pojemności minimum 200 litrów. Podłoże z piasku lub zaokrąglonego żwiru. Rybom należy zapewnić dużo miejsca do pływania. Dekoracje z dużych korzeni, kawałków drewna i kamieni, które zapewnią rybie niezbędne kryjówki. Akwarium powinno być słabo oświetlone oraz szczelnie przykryte.

Podobnie jak niektórzy przedstawiciele afrykańskiego suma z rodzaju Synodontis, gatunek ten spędza większość czasu na pływaniu w pozycji odwróconej. Często jest sprzedawany w wieku zaledwie kilku centymetrów i może być mylony z popularnym (i znacznie mniejszym) Synodontis nigriventris. Można go łatwo odróżnić od tego gatunku dzięki wzorowi. Nie wykazuje kontrastowych lub brązowych kolorów Synodontis i ma jednolity czarny kolor na całej powierzchni ciała. Większe okazy mogą mieć jaśniejsze plamki po bokach, ale ogólnie zachowują ciemne zabarwienie. Należy uważać, aby nie błędnie zidentyfikować tej ryby, ponieważ z pewnością nie nadaje się ona do ogólnego akwarium.

POCHODZENIE:
Myanmar.

WIELKOŚĆ:
30 cm

ZACHOWANIE:
Mystus leucophasis to dość wytrzymały gatunek, który może być również terytorialny i agresywny, w zależności od temperamentu danego okazu. Zjada również mniejsze ryby i może przeszkadzać wolno poruszającym się towarzyszom. Można go jednak trzymać z bardziej aktywnymi rybami, w tym z większymi i agresywnymi. Zwykle jest nietolerancyjny w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku i tylko jeden egzemplarz powinien być trzymany w akwarium. Wyjątkiem są bardzo duże akwaria w których ryby obiora swoje terytoria.

DYMORFIZM:
U samców widoczna brodawka narządów płciowych znajduje się tuż przed płetwą odbytową. W pełni dorosłe samice są większe i bardziej okrągłe niż samce.

TEMPERATURA:
23-27°C

WODA:
pH 6.0-8.0 ; twardość 5-20°H. Woda musi być bardzo silnie i wydajnie filtrowana. Powinna być podmieniana raz w tygodniu w ilości do 30% pojemności akwarium.

POKARM:
Wszystkożerna. Młode egzemplarze pobierają larwy owadów, skorupiaki, mniejsze ryby, przysmakiem są dżdżownice. Nie należy jednak podawać ich zbyt często, ponieważ są bardzo kaloryczne i powodują otłuszczenie ryb.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwarium, chociaż jest hodowany komercyjnie na farmach rybnych na Dalekim Wschodzie.

Mystus leucophasis
Mystus leucophasis