Ancistrus sp. (L120)

L120 / L182 to duży gatunek o grafitowym zabarwieniu, lekko złocisto-białych punkcikach i małym ciemnym znaczeniu tuż za podstawą wiodącego grzbietu grzbietu. Nie ma białych brzegów na płetwach (raczej ciemnopomarańczowe brzegi u niesparowanych płetw młodych ryb) i nie ma atramentowo czarnego ubarwienia u dorosłych osobników. Akwarium dla Ancistrusów powinno być długości minimum 100 cm. Podłoże z drobnego piasku lub żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni i kamieni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – L120 został znaleziony w Gujanie, dokładna lokalizacja nie została ujawniona.

WIELKOŚĆ:
25 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba spokojna, ale terytorialna w stosunku do samców tego samego gatunku. Stanowią dobre uzupełnienie większości akwariów, nie są agresywne w stosunku do innych gatunków. Samce mogą walczyć o terytorium, jeśli są trzymane w zbyt małym zbiorniku.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samce, a czasem samice, mają miękkie macki (krzaczaste, mięsiste narośle) na pysku – jest to unikalne dla rodzaju Ancistrus.

TEMPERATURA:
24-27°C

WODA:
pH 6,0 – 7,0 ; zalecana bardzo silna filtracja.

POKARM:
Głownie roślinny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników.

ROZMNAŻANIE:
Do tarła z reguły dochodzi w grocie, którą wcześniej samiec przygotowuje czyszcząc ją dokładnie. Samiczka składa około 30-60 jaj, z których po 5-7 dniach wykluwa się narybek. Larwy przez kilka dni żywią się woreczkiem żółtkowym, następnie należy je karmić pokarmem skruszonym analogicznym jak dla ryb dorosłych.

SYNONIMY:
L120
L182

Dorosły samiec
Fot. Haakon Haagensen
Młody egzemplarz