Leporacanthicus triactis (L-091)

Leporacanthicus triactis wymaga akwarium co najmniej 250 litrów. Dekoracje z korzeni, lignitów, kawałków drewna i kamieni. Akwarium należy wyposażyć w jak największą ilość zaciemnionych kryjówek. Podłoże w akwarium powinno być piaszczyste. Korzystne jest również przyciemnione oświetlenie i konieczne jest, aby woda była silnie natleniona. Aby poradzić sobie z dużą ilością wytwarzanych przez ryby odpadów, potrzebny jest wydajny filtr.

Gatunki Leporacanthicus są powszechnie określane jako „zbrojnik wampir”. Wynika to z unikalnego uzębienia górnej szczęki prezentowanego przez przedstawicieli tego rodzaju, składającego się z dwóch dużych zębów lub „kłów”. Dokładne ich zastosowanie nie jest znane, ale prawdopodobnie są one wykorzystywane do chwytania ofiar, takich jak ślimaki lub inne bezkręgowce wodne. Inną cechą wspólną wszystkich Leporacanthicus jest niewielka narośl kostna o nieznanym zastosowaniu na czubku głowy.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Występuje w dorzeczu Górnego Orinoko w Kolumbii i Wenezueli. Gatunek reofilny, który żyje w bystrzach i innych szybko płynących wodach wśród skał lub drewna.

WIELKOŚĆ:
24,5 cm

DYMORFIZM:
Patrząc z góry, dojrzałe samce mają wyraźnie dłuższą i szerszą głowę niż samice. Mają też większą płetwę grzbietową i liczniejsze odontoty niż samice.

ZACHOWANIE:
Ryba typowo dla zbrojników przydenna. Leporacanthicus triactis jest terytorialny. Zwłaszcza dorosłe samce zaciekle ze sobą walczą, broniąc terytorium.

TEMPERATURA:
24-27°C

WODA:
pH 6.0-7.6 ; miękka do twardej 2-15°n ; ważne by woda była świeża i dobrze filtrowana oraz napowietrzana.

POKARM:
Leporacanthicus triactis preferują bardziej mięsną dietę, która może składać się z żywych i mrożonych pokarmów, takich jak ochotka, posiekane małże i krewetki oraz suszone pokarmy tonące. Spożywane są również glony i inne substancje roślinne, dlatego zaleca się regularne karmienie roślinami zielonymi, takimi jak ogórek lub cukinia.

ROZMNAŻANIE:
Nie wiadomo, czy zostały wyhodowane w akwariach. W naturze tarło odbywa się w głębokich norach na brzegach rzek w porze deszczowej.

SYNONIMY:
Brak