UE walczy z plastikiem!

Mamy dobrą wiadomość dla naszej planety! Unia Europejska rozpoczyna walkę z plastikiem, który masowo już zalega w oceanach i innych wodach! Jest już nawet wstepne porozumienie w tej sprawie.

Negocjatorzy z państw członkowskich UE i parlementu Europejskiego zgadzają się co do wycofania plastikowych słomek, talerzy czy toreb z całego unijnego rynku.
Komiska Europejska podaje, że ustaleniami mają być objęte plastikowe naczynia i torby jednorazowego użytku. To one własnie zalegają np. na plażach i finalnie trafiają do mórz lub oceanów, które stanowią łącznie z sieciami rybackimi ok 70% morskich śmieci.
Komisarz UE: Karmen Vella tak to skwitował:

Jeśli mamy sytuację, kiedy jednego roku możemy przynieść do domu rybę w reklamówce, a następnego reklamówkę w rybie, to musimy pracować ciężko i szybko. Zrobiliśmy duży krok w kierunku ograniczenia ilości jednorazowych przedmiotów w gospodarce, oceanach i ostatecznie – w naszych ciałach

Produktami, które mają być zakazane lub ograniczone w UE są: plastikowe patyczki do uszu, jednorazowe sztućce, jednorazowe talerze, słomki, kubki, mieszadełka, plastikowe patyczki do balonów, jednorazowe plastikowe pojemniki na żywność (nawet owijki cukierków, czy torebki po chipsach) , filtry do papierosów, torby plastikowe

By osiągnięte dziś wstępne porozumienie weszło w życie zgodnie z planem w 2021 roku, musi jeszcze zostać zatwierdzone oficjalnie przez Parlament Europejski podczas sesji plenarnej oraz przez rządy krajów UE.