Unia Europejska uderzyła w akwarystów – Cabomba caroliniana ZAKAZANA

Czy polityka Unii Europejskiej może negatywnie dotknąć akwarystów? Jak się okazuje, w pewnym procencie tak. Od 13 lipca 2016 r. jeden z popularnych od dziesięcioleci w akwarystyce gatunek rośliny został wykluczony z możliwości sprowadzania do krajów EU.

Komisja Europejska jako działania zapobiegawcze i zaradcze w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych wpisała na listę gatunków inwazyjnym min. Cabomba caroliniana.

Kabomba karolińska to dość popularna roślina akwarystyczna. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej (USA i Ontario w Kanadzie) oraz w Ameryce Południowej (Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj). Jest to piękna, soczyście zielona roślina o delikatnych liściach. Najlepiej prezentuje się sadzona w grupach po bokach i w tyle akwarium.

Komisja Europejska stwierdziła, że gatunek ten jest inwazyjnym-obcym oraz stwarzających zagrożenie dla Unii… Od sierpnia sklepy akwarystyczne nie będą mogły sprowadzać tej rośliny do Polski, a aktualny stok musi zostać wyprzedany.

Pełen wykaz roślin uznanych za inwazyjne:
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/1141 z dnia 13 lipca 2016 r. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX%3A32016R1141&from=PL