Drewniak – Bunocephalus coracoideus

Wymaga akwarium najmniej 50 cm długości. Zbiornik powinien obfitować w liczne kryjówki z kamieni, kawałków drewna i korzeni.  Niezbędna jest warstwa podłoża o grubości minimum 5cm. Jako podłoże powinien być zastosowany bardzo drobny żwir lub piasek, umożliwiający rybom zakopywanie się. Bezwzględnie nie należy pozbawiać gatunku tej czynności, która jest naturalnym zachowaniem tego gatunku. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte roślinami. Dno zbiornika można wyłożyć liśćmi bukowymi lub dębowymi.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – wolno płynące dorzecza Amazonki.

WIELKOŚĆ:
12 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, ryba. Aktywna po zmroku. W ciągu dnia przebywa przeważnie zagrzebana w podłożu lub w kryjówkach. W ciągu dnia ryba nie reaguje na otoczenie. Można ją nawet dotknąć gołą ręką. Co ciekawe przestraszona ryba wydaje słyszalne dźwięki podobne do warczenia.

DYMORFIZM:
Samce są smuklejsze od samic.

TEMPERATURA:
20-25°C

WODA:
pH 6,0-7,5 ; woda miękka do twardej. 

POKARM:
Gatunek wszystkożerny i mało wybredny. Pokarm brany z dna. Dobrze jest przyzwyczajać ryby od młodości do pokarmów suchych. Najlepiej jednak karmić żywymi i mrożonymi pokarmami mięsnymi – larwami ochotki, rurecznikami, skrobanym mięsem wołowym.

ROZMNAŻANIE:
Do tarła najczęściej dochodzi po większej podmianie wody. Ikra składana jest w grotach i pod korzeniami. Podchów karmimy larwami solowca.

SYNONIMY:
Bunocephalus bicolor Steindachner, 1882
Bunocephalus haggini Eigenmann & Allen, 1942
Dysichthys bicolor (Steindachner, 1882)
Dysichthys coracoideus Cope, 1874

Drewniak