Anentome helena – (Clea helena)

Clea helena zwana też “Krwawą Helenką” to bardzo pożyteczny ślimak, ponieważ sam żywi się innymi ślimakami. Jest dzięki temu uznaną bronią na wszelkie plagi ślimaków w akwariach. Jest wręcza idealna na zwalczanie plagi zatoczków, rozdętek, świderków czy ampularii. Akwarium dla nich powinno mieć podłoże z drobnego piasku lub żwirku. Woda powinna być czysta i wydajnie filtrowana.

POCHODZENIE:
Naturalne siedliska ślimaka to południowo-wschodnią Azję, Indonezję i Tajlandię. Gatunek jest powszechnie spotykany w płytkich zbiornikach wodnych z czystą, przezroczystą wodą.

WIELKOŚĆ:
1,5-1,7 cm

ZACHOWANIE:
Ślimak aktywny za dnia i nocą. Dość szybko porusza się po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Da się to szczególnie zauważyć, kiedy ślimaki są głodne. Najedzone egzemplarze chowają się w zakamarkach akwarium. Ślimak za pomocą wysuwanej trąbki lokalizuje swoją przyszła ofiarę. Druga trąbka służy mu do pobierania pokarmu. Ślimak mimo, ze mięsożerny nie atakuje ryb i skorupiaków.

TEMPERATURA:
20-28°C

WODA:
6,8 – 7,5. Woda powinna być wydajnie filtrowana i regularnie podmieniana.

POKARM:
Przede wszystkim inne ślimaki. Helena dość szybko atakuje swoją ofiarę i wysysa ze skorupy innego ślimaka do zera. W większej ilości są w stanie zaatakować i zjeść znacznie większe od siebie mięczaki. W przypadku, gdy w akwarium znajdują się tylko inne ślimaki przebywające w podłożu (świderki), Helenka czeka na ich wyjście z podłoża i wtedy stają się one ofiarą.

ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych bez problemu się mnożą. Są to jednak ślimaki rozdzielnopłciowe i do rozmnażania potrzebne jest kilka sztuk. Rozróżnienie płci ślimaków jest niemożliwe, dlatego najlepiej jest zakupić przynajmniej kilka sztuk, jeśli mamy zamiar je rozmnażać. Łatwo natomiast zauważyć ślimaki przygotowujące się to złożenia jaj. Para ślimaków przebywa cały czas ze sobą, nawet podczas konsumpcji pokarmów. Aby ślimaki zaczęły się rozmnażać potrzebują dużo pokarmu oraz temperatury powyżej 20°C. Helenka składa pojedyncze jajka na twardych przedmiotach, które są wielkości około 0,1 mm. Wylęg następuje po około 21-30 dniach i zależy od temperatury wody. Im wyższa, tym wylęg młodych następuje szybciej. Młode po wylęgu natychmiast zakopują się w podłożu i wychodzą z niego po osiągnięciu wielkości 3-4 mm.

SYNONIMY:
Krwawa Helenka
Clea helena
Assassin Snail

Clea helena
Clea helena