Trigonostigma somphongsi

Trigonostigma somphongsi potrzebuje zbiornika dla stada nie mniejszego niż 60 cm szerokości. Najbardziej naturalnie wyglądająca aranżacja akwarium składająca się z miękkiego, piaszczystego podłoża z korzeniami i gałęziami drewna ułożonymi w taki sposób, żeby powstało wiele zacienionych miejsc i jaskiń. Zalecany jest dodatek wysuszonej ściółki liściowej (liście bukowe, dębowe lub migdałowe Ketapang). Gatunek ten najlepiej prezentuje się i czuje w dość słabym oświetleniu akwarium.

POCHODZENIE:
Trigonostigma somphongsi występuje endemicznie w zachodniej Tajlandii, chociaż lokalizacja (lokalizacje), w których można go znaleźć, pozostaje tajemnicą i w pewnym momencie uważano, że ryba w naturze wyginęła. Uważa się, że występuje w dorzeczu Mae Klong i został również wyłowiony w prowincji Ratchaburi.

Niepokojące jest to, że kilka rodzimych gatunków, w tym Balantiocheilos melanopterus i Yasuhikotakia sidthimunki, zniknęło już z tego obszaru z powodu budowy trzech dużych tam, które zakłócają coroczne wylewanie rzeki i niszczą ich cykle rozrodcze.

Trigonostigma somphongsi zamieszkują łagodnie płynące odcinki leśnych strumieni i dopływów, w których gęsto rosną zanurzone rośliny wodne, takie jak gatunek Cryptocoryne.

Trigonostigma somphongsi jest wyjątkowo rzadki zarówno w przyrodzie, jak i w hobby i był uważany za potencjalnie wymarły przez kilkanaście lat, zanim trio zostało przywiezione do Niemiec jako zanieczyszczenie wśród partii Boraras urophthalmoides w 2006 roku. Od tego czasu był z powodzeniem hodowany i rozprowadzany wśród różnych ekspertów, głównie w Tajlandii i Niemczech, w nadziei na stworzenie zrównoważonej populacji niewoli. Możliwość programu reintrodukcji pozostaje w pewnym stopniu oddalona ze względu na brak wiedzy na temat siedliska tego gatunku.

WIELKOŚĆ:
2,5-3 cm 

DYMORFIZM:
Dojrzałe samice mają zwykle głębszą budowę i są zauważalnie większe niż samce.

ZACHOWANIE:
Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. Zasiedla ona głównie podpowierzchniowe partie wody. Z natury jest gatunkiem stadnym i naprawdę powinien być trzymany w grupie co najmniej 8-10 osobników.

TEMPERATURA:
22-26ºC

WODA:
pH 5.0-7.0 ; twardość 6-15ºdGH. Woda świeża i często podmieniana.

POKARM:
Trigonostigma somphongsi w naturze żeruje głównie na owadach i ich larwach w przyrodzie. W akwarium jest to w dużej mierze nieskomplikowany do wykarmienia i przyjmuje większość pokarmów żywych, mrożonych i suchych.

ROZMNAŻANIE:
Hodowla tego gatunku w niewoli powinna być traktowana jako priorytet dla każdego hobbysty, który miał szczęście go zdobyć. Pod każdym względem nie jest to zbyt trudne, ponieważ proces przebiega w identyczny sposób jak u innych ryb z rodzaju. Idealnie woda powinna mieć pH 5.0-6.0, 1-5 ° H z temperaturą zbliżoną do 26ºC.

Brytyjski hodowca-ekspert Alan Vassiere odniósł sukces stosując podobną metodę z odkrytą podstawą zbiornika, małym filtrem gąbkowym i pojedynczą sztuczną rośliną. Jego zbiornik hodowlany utrzymuje się na poziomie około 7 ° GH i pH 7,2, ale do rozmnażania ryb, których używa. Dodaje się również wodę z odwróconej osmozy, dostosowaną do pH około 6,0 oraz niewielkie ilości odwróconej osmozy zawierającej ekstrakty z szyszek olchy

W każdym razie najlepszym sposobem na kondycjonowanie Trigonostigma somphongsi jest karmienie rocznych ryb niewielkimi ilościami żywych i mrożonych pokarmów 2 lub 3 razy dziennie w tygodniach poprzedzających próbę tarła. Kiedy samice wydają się być pełne jaj, a samce najlepiej wybarwione, należy dokonać podmiany wody na zimną i wprowadzić jedną lub dwie pary do każdego akwarium na tarło kilka godzin później – najlepiej wieczorem. Tarło zwykle ma miejsce w godzinach porannych i jest poprzedzone lawiną zalotów samca (ów).

Ostatecznie samica Trigonostigma somphongsi zacznie składać małe partie jaj, które są zapładniane przez samca przed złożeniem następnej partii. Proces tarła jest szczególnie interesujący, ponieważ często samica wybiera spód liścia rośliny, a zatem para będzie w pozycji odwróconej, gdy uwalniane są komórki jajowe i plemniki. Jeśli para (y) nie podchodzi do tarła natychmiast, można je pozostawić na dłużej w akwarium, ale jeśli nie zaobserwowano żadnych jaj po 3 lub 4 dniach, należy je wpuścić ponownie do głównego akwarium i wybrać inny zestaw ryb do tarła. Nie ma potrzeby karmienia dorosłych, gdy są w zbiorniku tarłowym.

Po tarle dorosłe osobniki zjadają wszystkie znalezione jaja, więc albo one, albo same jaja powinny zostać usunięte tak szybko, jak to możliwe. Inkubacja jest w pewnym stopniu zależna od temperatury, ale zwykle trwa od 24 do 48 godzin, a młode swobodnie pływają w pobliżu. Pożywienie początkowe powinno być pantofelkiem lub podobnym, wprowadzając po kilku dniach larwy artemii i / lub nicienie mikro, gdy narybek będzie wystarczająco duży, aby je zaakceptować.

Trigonostigma somphongsi
Trigonostigma somphongsi
Foto: fishlore.com