Brzanka sumatrzańska – Puntigrus tetrazona
Akwarium dla stada tych ryb powinno mieć pojemność minimum 100 litrów. Brzanka sumatrzańska wymaga czystej, dobrze natlenionej wody. Miejscami gęstej obsady roślin, jak i dużej przestrzeni do pływania. Dekoracje: korzenie i kamienie. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku. Na rynku istnieje dużo barwnych form hodowlanych tego gatunku.
Za minimalny zakup do akwarium należy uznać grupę co najmniej 8-10 okazów, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo, że ryby będą rozpraszane przez siebie nawzajem.
POCHODZENIE:
Sumatra, Borneo, Półwysep Malajski. Ryby w naturze preferują leśne strumienie i dopływy zawierające stosunkowo czystą wodę oraz podłoża z piasku i skał / kamyków o różnej wielkości. Samce będą również lepiej ubarwiać w obecności innych osobników tego samego gatunku.
WIELKOŚĆ:
5-6 cm
ZACHOWANIE:
Brzanka sumatrzańska to żywa, towarzyska, czasami agresywna ryba. Najlepiej czuje się w większym stadzie. Gatunek ten jest notorycznie agresywny i ma tendencję do gryzienia płetw innych ryb. Brzanka sumatrzańska nie jest idealnym towarzyszem dla gatunków płochliwych, wolno poruszających się lub o długich płetwach. Jest to gatunek stadny, tworzący luźne hierarchie, a rywalizujące ze sobą samce nieustannie walczą ze sobą o kobiecą uwagę i hierarchiczną pozycję w grupie.
DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy z czerwieńszymi płetwami. Dymorfizm jest mało widoczny i wymaga doświadczenia.
TEMPERATURA:
20-26°C
WODA:
pH 6.0-7.5 ; twardość: miękka do średnio twardej 6-15ºdGH
POKARM:
Żywe i mrożone larwy owadów. Brzanka sumatrzańska bez problemu przyjmuje też pokarmy w płatkach. Gatunek dość żarłoczny.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26-28°C. ; twardość 10ºdGH ; pH 6,5. Jako zbiornik tarliskowy najlepiej przygotować małe akwarium o pojemności około 30 litrów, w którym znajduje się piaszczyste podłoże oraz gęsta obsada roślin. Zalecane również kępki mchu na dnie. Do tak przygotowanego zbiornika należy wpuścić parę dobrze odżywionych ryb. Ikra w ilości około kilkuset ziaren składana jest wśród roślin. Po tarle dorosłe ryby należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 24-26 godzinach. Po około 6 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Młode należy karmić na początku pierwotniakami, a w miarę rośnięcia pylistą suchą paszą i larwami solowca. Podchów łatwy.
SYNONIMY:
Capoeta tetrazona Bleeker 1855
Barbus tetrazona (Bleeker 1855)
Puntius tetrazona (Bleeker 1855)
Systomus tetrazona (Bleeker 1855)
Systomus sumatranus Bleeker 1860
Systomus sumatrensis Bleeker 1860