Labidochromis hongi

Wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Podłoże żwirowate. Kryjówki z kamieni i grot skalnych. Rybom należy zapewnić dużą ilość grot skalnych. W jednym zbiorniku zaleca się trzymać jednego samca z kilkoma samicami. Gatunek ten należy do najbardziej agresywnych ryb z jeziora, dlatego w przypadku hodowli większej ilości samców zbiornik powinien być znacznie większy. Ryby mają zdolność do natychmiastowej wręcz zmiany swojej barwy w zależności od nastroju.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi: wyspa Hongi i Lundo- strefa litoralu skalistego.

WIELKOŚĆ:
Samiec 8-9cm, samica jest mniejsza, samiec żywiej ubarwiony. Samice najczęściej kolory brązowego.

ZACHOWANIE:
Ryba bardzo agresywna i terytorialna. Samce zaciekle bronią swoich terytoriów i najczęściej dominują w akwarium. Agresja wewnątrz gatunkowa wzrasta wobec samic w okresie tarła. Gatunek bardzo lubi kopać w podłożu w poszukiwaniu pokarmu.

DYMORFIZM:
Samiec nieznacznie większy i z żywiej ubarwionymi płetwami. Najbardziej wyróżnia się samiec dominujący. jest najbardziej intensywnie ubarwiony. Jego ciało ma blady kolor, a płetwa grzbietowa jest jaskrawo pomarańczowa. U samców występują liczne atrapy jajowe na płetwie odbytowej.

TEMPERATURA:
23-27ºC

WODA:
pH 7.7 -8.5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej. Zalecana wydajna filtracja.

POKARM:
Pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Najlepiej karmić pokarmami na bazie spiruliny. Dietę należy uzupełniać drobnymi larwami komarów i skorupiakami. W naturze ryba żywi się glonami i skorupiakami zbieranymi z dna oraz kamieni.

ROZMNAŻANIE:
Tarło jest bardzo burzliwe z częstymi gonitwami za samicą. Inkubacja ikry trwa około 21 dni. Po tym okresie młode są wypuszczane z pyska samicy i od razu są zdolne do samodzielnego życia. Samica składa od 15 do 30 ziaren ikry.

Fot. cichlids.com
Fot. cichlids.com
Labidochromis hongi Sweden
Fot. aquahaus-gaus.de