Xenotilapia flavipinnis

Wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Podłoże piaszczyste. Dekoracje z kamieni i grot skalnych. Należy zadbać aby dekoracje nie miały ostrych krawędzi. Zbiornik z rybami powinien być szczelnie przykryty, ponieważ gatunek ten potrafi łatwo wyskoczyć z akwarium.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika. Zamieszkuje okolice piaszczystego podłoża w pobliży skał.

WIELKOŚĆ:
8-9 cm

ZACHOWANIE:
Ryba spokojna i towarzyska. W okresie tarła terytorialna. Czasami niezgodna w stosunku do przedstawicieli tego samego gatunku. Zajmuje dolną strefę akwarium. Najlepiej czuje się w stadzie przynajmniej 6 egzemplarzy.

DYMORFIZM:
Samiec żywiej ubarwiony.

TEMPERATURA:
24-27°C

WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.

POKARM:
Drobny żywy i suchy pochodzenia zwierzęcego. rany z dna. Najchętniej przyjmuje mrożone i żywe larwy owadów i skorupiaki.

ROZMNAŻANIE:
Tarło odbywa się na otwartej przestrzeni. Ryby nie budują gniazd, do tarła dochodzi bezpośrednio na piaszczystym podłożu. Po złożeniu ikry samica inkubuje ją w pysku przez około 8-9 dni. Oboje rodziców pieczołowicie opiekują się potomstwem. Po tym czasie wylęg przekazywany jest samcowi do inkubacji przez kolejne 7 dni. Po tym czasie wypuszczone młode są w pełni samodzielne. Z jednego miotu pochodzi zazwyczaj 15-30 młodych. Narybek należy karmić drobnymi skorupiakami i rozdrobnioną, suchą paszą.

Fot. cichlidenareal.ru