Cherax quadricarinatus
Cherax quadricarinatus to duży i agresywny rak. Wymaga obszernego zbiornika z dużą powierzchnią dna. W akwarium należy zapewnić dużą ilość kryjówek w postaci korzeni, kamieni, grot. Kryjówki powinny być na tyle duże, żeby nie rak się nie zaklinował w nich. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, żeby raki nie mogły z niego wyjść. Jako podłoże powinien być zastosowany drobny żwir lub piasek. Rak z upodobaniem kopie w podłożu, najczęściej pod dekoracjami. Dlatego trzeba przypilnować, żeby większe kamienie i korzenie były dobrze przymocowane. W akwarium najlepiej zrezygnować z delikatnych roślin, ponieważ rak je zniszczy. W akwarium potrafi dożyć nawet 12 lat.
POCHODZENIE:
Pochodzi z Australii. Zamieszkuje zarówno wolno płynące, płytkie rzeki, jak i oczka wodne, bagna oraz mokradła.
WIELKOŚĆ:
Nawet do 22 cm i 600g masy ciała.
ZACHOWANIE:
Rak agresywny i terytorialny. W akwarium obiera terytorium i buduje legowisko pod dekoracjami. Ze względu na agresję wewnątrzgatunkową najlepiej jest trzymać jednego samca z kilkoma samicami.
DYMORFIZM:
Samca i samicę rozróżniamy spoglądając na ich podbrzusza. Samica ma dobrze widoczny zbiorniczek nasienny umiejscowiony centralnie pomiędzy 4 i 5 odnóżami krocznymi. Samca natomiast rozpoznamy po przekształconych pierwszych dwóch parach odnóży odwłokowych, które zbiegają się wzajemnie i równolegle kierują w stronę brzucha.
TEMPERATURA:
20-28ºC
WODA:
Woda musi być bardzo czysta i dobrze natleniona. Z wody z małą ilością tlenu rak będzie próbował uciec. Najczęściej wtedy ginie po wyjściu z akwarium. Raki mogą przebywać poza wodą tylko do momentu, jak będą miały mokre skrzela. pH od 7,5 w górę.
POKARM:
Wszystkożerny gatunek. Jednak jako główny powinien być pokarm roślinny. Z upodobaniem zjada obumarłe szczątki roślin. Raka należy dokarmiać pokarmami naturalnymi jak sałata, groszek, cukinia, szpinak. Raki zjedzą również mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego (mrożona ochotka, artemia, kryl). Dietę koniecznie trzeba uzupełniać o szyszki olchy, liście buku, migdałecznika. Zawarte w tych pokarmach składniki zapobiegają u raków owrzodzenia pancerza (tzw. rdzawej plamistości). Również wylinka raków zostanie zjedzona, dlatego nie powinniśmy wyławiać jej z akwarium.
ROZMNAŻANIE:
Bez żadnego problemu rozmnaża się w akwariach. Samica do 3 razy w roku składa 500-1500 jaj. Jaja są przyklejane do odnóży pławnych za pomocą lepiej wydzieliny. Jaja na początku są koloru zielonego lub niebiesko pomarańczowego, a po około tygodniu czernieją. Jeśli samica znajdzie jaja niezapłodnione, to zjada je. W czasie noszenia jaj nie należy samicy niepokoić, ponieważ pod wpływem stresu może ona zjeść wszystkie jaja. Młode wylęgają się po około 21 dniach. Za pomocą specjalnych haczyków są przyczepione do odnóży pławnych samicy. Samica początkowo opiekuje się potomstwem, jednak po krótkim czasie młode stają się samodzielne. Najlepiej jest odłowić je wtedy do oddzielnego zbiornika, ponieważ mogą być zjedzone przez rodziców. Jednak można wychować młode również w zbiorniku ogólnym, pod warunkiem zapewnienia im dużej ilości kryjówek przed osobnikami dorosłymi.