Brachydanio feegradei

Brachydanio feegradei potrzebuje dużo przestrzeni do pływania. Zbiornik obsadzamy drobno pierzastymi roślinami. Podłoże z ciemnego żwiru. Dekoracje z kamieni – otoczaków, korzeni i kawałków drewna oraz pędów bambusa. Wygląda szczególnie efektownie w mocno obsadzonych roślinach z ciemniejszym podłożem. Ryba najlepiej prezentuje się gdy jest trzymana w stadzie. Najlepiej,  gdy umieścimy rośliny po bokach i w głębi zbiornika, a środek akwarium zostawimy nieobsadzony. Pozwoli to na odpowiednio gęsty porost, jak i wystarczającą ilość miejsca do pływania. Akwarium musi mieć bardzo dopasowaną pokrywę, ponieważ przedstawiciele tego rodzaju są znakomitymi skoczkami i potrafią zmieścić się w zaskakująco małych szczelinach i wyskoczyć z akwarium.

Zwykle zasiedla małe leśne strumienie. W Yan Khaw Chaung (strumień Yan Khaw) występuje obok Devario xyrops, Garra rakhinica, G. vittatula, Xenentodon cancila, Sicyopterus fasciatus oraz niezidentyfikowanych gatunków Lepidocephalichthys

POCHODZENIE:
Obecnie uważany za endemiczny dla gór Rakhine Yoma / Arakan w stanie Rakhine w zachodniej Myanmarze; pasmo to tworzy naturalną barierę odcinającą państwo od pozostałej części kraju. D. feegradei występuje tylko na zachodnich zboczach i jest notowany zarówno na północ, jak i na południe od miasta Thandwe; na tym obszarze występuje wiele endemicznych gatunków ryb, w tym Brachydanio aesculapii, Devario xyrops, Channa pulchra, Akysis vespertinus, Hara spinulosus i Batasio elongatus oraz kilka gatunków Garra, w tym G. flavatra i G. spilota.

WIELKOŚĆ:
4 cm


DYMORFIZM:
Dojrzałe samce to płeć bardziej kolorowa i wyraźnie szczuplejsza, a ponadto mają pomarańczowe, w przeciwieństwie do białych u samic, brzegi płetw brzusznych i odbytu. W grupach składających się z wielu samców jeden lub więcej osobników zwykle rozwija status „alfa” i staje się jeszcze bardziej intensywnie ubarwiony.
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna rybka.  Chętnie przebywa w silnym prądzie wody. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium ze spokojnymi rybami. W większym stadzie grupuje się bardzo ciasno w momencie zagrożenia, podczas gdy w innych przypadkach rywalizujące ze sobą samce regularnie walczą. Utrzymanie go w liczbie 10 lub więcej pozwoli rybom obu płci pod dominacją na chwilę wytchnienia od osobników alfa, które czasami mogą być dość agresywne. Samce alfa wyróżniają się jaśniejszym, intensywniejszym ubarwieniem.

TEMPERATURA:
18-25ºC

WODA:
pH 6.5-7.5 ; twardość 6-15ºdGH. Woda świeża i często podmieniana.

POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z powierzchni.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-26ºC. Dojrzałe samice można bez problemów rozpoznać po pękatych – nabrzmiałych od ikry brzuszkach. Podobnie jak większość karpiowatych, gatunek ten jest ikrą rozrzucającą jaja, która nie wykazuje opieki rodzicielskiej. Oznacza to, że gdy ryby są w dobrej kondycji, będą się często rozmnażać, a w gęsto obsadzonym, dojrzałym akwarium może pojawić się niewielka liczba narybku bez interwencji człowieka. Jako akwarium tarliskowe najlepiej jest przygotować oddzielny, niewielki zbiornik. Wpuszczamy do niego jedną samicę oraz 2-3 samce. Ikra składana wśród drobno pierzastych roślin lub mchu rozłożonym na podłożu w ilości do 1000 ziaren. Wylęg po około 3 dniach natomiast pływa swobodnie po 7 dniach. Karmimy pylistą suchą paszą oraz żywymi lub mrożonymi larwami solowca. Należy jednak zwrócić uwagę na to by jednorazowa porcja pokarmu została zjedzona w ciągu 2-5 minut, gdyż narybek jest wrażliwy na zanieczyszczenia wody. Podchów łatwy.

SYNONIMY:
Danio feegradei
Danio Hora

Brachydanio feegradei
Brachydanio feegradei