Asterophysus batrachus

Asterophysus batrachus wymaga zbiornika o pojemności minimum 375 litrów. Podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Rybom należy zapewnić dużo miejsca do pływania oraz dużą ilość kryjówek z korzeni i kamienie. Rośliny powinny być dodatkowo zabezpieczone kamieniami i posadzone najlepiej po bokach i z tyłu akwarium. Akwarium powinno być słabo oświetlone oraz szczelnie przykryte. Zbiornik wymaga bardzo wydajnej filtracji z uwagi na rozmiary ryb oraz dużą ilość produktów przemiany materii, które sumy produkują.

POCHODZENIE:
Gatunek Asterophysus batrachus został odnotowany w całym systemie Rio Negro w Brazylii i dorzeczu Orinoko w Wenezueli. Zamieszkuje dopływy czarnej wody, gdzie poluje w płytkich wodach i zazwyczaj jest aktywny w nocy.

WIELKOŚĆ:
20-25 cm

ZACHOWANIE:
Dość wytrzymały gatunek, który może być terytorialny i agresywny w zależności od temperamentu okazu. W związku z tym nie powinno być zamieszkiwane z innymi rybami zajmującymi dolną część akwarium. Trzymać należy jedynie z bardzo dużymi rybami, ponieważ Asterophysus batrachus potrafi zaatakować i zjeść rybę dwukrotnie większą od niego samego.

DYMORFIZM:
U dojrzałych samców nierozgałęzione i kilka pierwszych rozgałęzionych promieni płetwy odbytowej pogrubia się, wydłuża i zrasta razem, tworząc strukturalne wsparcie dla narządu kopulacyjnego.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH 5.0-7.0. Woda powinna być podmieniana raz w tygodniu w ilości nawet do 40% pojemności akwarium. Ryba jest wrażliwa na zanieczyszczenia organiczne.

POKARM:
Gatunek ten jest drapieżnikiem żywiącym się głównie skorupiakami i mniejszymi rybami, chociaż nie powinno być potrzeby stosowania takiego żywego pokarmu w niewoli. Mniejsze okazy z łatwością przyjmą żywe lub mrożone ochotki, tubifex i większość suszonych pokarmów, podczas gdy dorosłym można podawać dżdżownice, krewetki / krewetki, małże, paski białego mięsa ryb i większe tonące granulki. Ten ‚gatunek ‘nigdy nie powinien być karmiony mięsem ssaków, takim jak serce wołowe czy kurczak, ponieważ niektóre lipidy i inne związki organiczne zawarte w tych mięsach nie mogą być odpowiednio metabolizowane przez ryby, powodując nadmierne odkładanie się tłuszczu, a nawet zwyrodnienie narządów.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwarium.