Bystrzyk dwupręgi – Hyphessobrycon bifasciatus

Hyphessobrycon bifasciatus najlepiej trzymać wraz z innymi bystrzykami, razborami i zwinnikami. Akwarium częściowo obsadzamy roślinami, jednak pozostawiamy też dużo miejsca do pływania. Dekoracje z kamieni  i korzeni. 

POCHODZENIE:
Pochodzi z przybrzeżnych systemów rzecznych południowo-wschodniej Brazylii między stanami Espírito Santo i Rio Grande do Sul oraz części górnego dorzecza Parany. Zamieszkuje dopływy zalewowe, jeziora i strumienie, zwykle porośnięte lasami.

WIELKOŚĆ:
4-4,5 cm 

DYMORFIZM:
Dorosłe samce Hyphessobrycon bifasciatus są nieco bardziej intensywnie ubarwione, gdy są w dobrej kondycji, podczas gdy samice są bardziej zaokrąglone.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna rybka. Hyphessobrycon bifasciatus chętnie przebywa w silnym prądzie wody. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium ze spokojnymi rybami. W większym stadzie grupuje się bardzo ciasno w momencie zagrożenia, podczas gdy w innych przypadkach rywalizujące ze sobą samce regularnie walczą. Utrzymanie go w liczbie 10 lub więcej pozwoli rybom obu płci pod dominacją na chwilę wytchnienia od osobników alfa, które czasami mogą być dość agresywne. Samce alfa wyróżniają się jaśniejszym, intensywniejszym ubarwieniem.

TEMPERATURA:
20-25ºC

WODA:
pH 6.5-7.5 ; twardość 6-15ºdGH. Woda świeża i często podmieniana.

POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z powierzchni i toni wodnej.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-26ºC. Dojrzałe samice Hyphessobrycon bifasciatus można bez problemów rozpoznać po pękatych – nabrzmiałych od ikry brzuszkach. Podobnie jak większość karpiowatych, gatunek ten jest ikrą rozrzucającą jaja, która nie wykazuje opieki rodzicielskiej. Oznacza to, że gdy ryby są w dobrej kondycji, będą się często rozmnażać, a w gęsto obsadzonym, dojrzałym akwarium może pojawić się niewielka liczba narybku bez interwencji człowieka. Jako akwarium tarliskowe najlepiej jest przygotować oddzielny, niewielki zbiornik. Wpuszczamy do niego jedną samicę oraz 2-3 samce. Ikra składana wśród drobno pierzastych roślin lub mchu rozłożonym na podłożu w ilości do 1000 ziaren. Wylęg po około 3 dniach natomiast pływa swobodnie po 7 dniach. Karmimy pylistą suchą paszą oraz żywymi lub mrożonymi larwami solowca. Należy jednak zwrócić uwagę na to by jednorazowa porcja pokarmu została zjedzona w ciągu 2-5 minut, gdyż narybek jest wrażliwy na zanieczyszczenia wody. Podchów łatwy.

Hyphessobrycon bifasciatus
Fot. Frank Teigler Interaquaristik.de