Brachydanio nigrofasciatus – Danio kropkowany

Brachydanio nigrofasciatus potrzebuje dużo przestrzeni do pływania pomimo niewielkich rozmiarów. Zalecany zbiornik dla stada ie powinien być mniejszy niż 50 cm szerokości. Zbiornik obsadzamy drobno pierzastymi roślinami. Podłoże z ciemnego żwiru. Dekoracje z kamieni – otoczaków, korzeni i kawałków drewna oraz pędów bambusa. Ryba najlepiej prezentuje się gdy jest trzymana w stadzie. Najlepiej,  gdy umieścimy rośliny po bokach i w głębi zbiornika, a środek akwarium zostawimy nieobsadzony. Pozwoli to na odpowiednio gęsty porost, jak i wystarczającą ilość miejsca do pływania. Akwarium z danio należy szczelnie przykryć, ponieważ ryby potrafią z niego wyskakiwać.

POCHODZENIE:
Występuje endemicznie dla Myanmaru, ale jego zasięg nie wydaje się rozciągać na północ, jak czasami podawano, raczej ogranicza się do centralnych części kraju w rejonach Rangunu i Bago, a także stanu Mon.

Brachydanio nigrofasciatus został zarejestrowany z dorzecza rzeki Ayeyarwady / Irrawaddy oraz rzek Sittaung i Bago, więc występuje po obu stronach pasma Pegu / Bago Yoma (górskiego).

Zamieszkuje strumienie, mniejsze rzeki i spokojne zbiorniki wodne, w tym stawy, rowy i pola ryżowe. Wiele siedlisk, jeśli nie wszystkie, ma prawdopodobnie charakter sezonowy, ponieważ Myanmar jest silnie dotknięty sezonowymi monsunami, a zatem doświadcza stosunkowo chłodnego, suchego okresu od listopada do kwietnia oraz bardzo gorącej i deszczowej pory od maja do września / października.

W rezultacie wiele strumieni i rzek zostaje częściowo wysuszonych przez część roku, ale płynie silnie podczas monsunu. Badanie przeprowadzone w marcu 2008 r. Przez zespół ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej odnotowało ten gatunek w kilku miejscach, z których jednym był Dayame Chaung (strumień Dayame), w pobliżu miasteczka Daik-u, Bago Division.

WIELKOŚĆ:
3-4 cm 

DYMORFIZM:
Dojrzałe płciowo samice Brachydanio nigrofasciatus są zwykle zaokrąglone, mniej kolorowe i nieco większe niż samce. Różnice są szczególnie wyraźne, gdy ryby są w fazie tarła, ponieważ samce intensyfikują kolor, a samice wypełniają jaja.

ZACHOWANIE:
Bardzo spokojna, ale nie jest idealną rybą dla społeczności ze względu na jej dorosłe rozmiary i raczej płochliwą naturę. Najlepiej sprawdzi się, gdy jest utrzymywany samotnie lub z gatunkami o podobnej wielkości, które cieszą się podobnymi warunkami. Inne małe ryby z Myanmaru, takie jak Celestichthys choprae, Brachydanio aesculapii, Microdevario spp., Pethia phutunio, Acanthocobitis zonalternans, Yunnanilus i Akysis spp. są doskonałymi towarzyszami. Należy trzymać Brachydanio nigrofasciatus w większym stadzie, ponieważ ryby wtedy najlepiej się czują i prezentują.

TEMPERATURA:
18-26ºC

WODA:
pH 6.0-7.5 ; twardość 6-15ºdGH. Woda świeża i często podmieniana.

POKARM:
W naturze Brachydanio nigrofasciatus żeruje głównie na owadach i ich larwach w przyrodzie. W akwarium jest to w dużej mierze nieskomplikowany do wykarmienia i przyjmuje większość pokarmów żywych, mrożonych i suchych. Dobrej jakości suszone produkty mogą być używane jako podstawowa dieta, ale należy je uzupełniać regularnymi posiłkami z małych żywych i mrożonych potraw, takich jak ochotka, rozwielitka, artemia itp., aby ryby miały najlepsze wybarwienie i kondycję.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-26ºC. Dojrzałe samice można bez problemów rozpoznać po pękatych – nabrzmiałych od ikry brzuszkach.Jako akwarium tarliskowe najlepiej jest przygotować oddzielny, niewielki zbiornik. Wpuszczamy do niego jedną samicę oraz 2-3 samce. Ikra składana wśród drobno pierzastych roślin lub mchu rozłożonym na podłożu. Wylęg po około 2-3 dniach natomiast pływa swobodnie po 7 dniach. Karmimy pylistą suchą paszą oraz żywymi lub mrożonymi larwami solowca. Należy jednak zwrócić uwagę na to by jednorazowa porcja pokarmu została zjedzona w ciągu 2-5 minut, gdyż narybek jest wrażliwy na zanieczyszczenia wody. Podchów łatwy.

SYNONIMY:
Barilius nigrofasciatus Day, 1870
Brachydanio nigrofasciatus (Day, 1870)
Danio nigrofasciatus (Day, 1870)
Danio analipunctatus Boulenger, 1911

Brachydanio nigrofasciatus
Brachydanio nigrofasciatus