Desmopuntius johorensis

Desmopuntius johorensis lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Wymaga zbiornika o pojemności minimum 120 litrów. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Zalecana jest częściowy gęsty porost roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony pływającymi roślinami.

Gatunek ten jest jednym z trzech podobnie wyglądających przedstawicieli rodzaju obok D. pentazonai D. trifasciatus, chociaż można go również pomylić ze Striuntius lineatus.

POCHODZENIE:
Pochodzi z południowej Tajlandii, Penisular Malaysia, Singapuru i wysp Sumatry (Indonezja) i Borneo (Malezja, Indonezja i Brunei Darussalam), z lokalizacją typu „Muar River, Tebing Tinggi, Johore, Malaysia”. W Tajlandii znany jest tylko z prowincji Narathiwat, podczas gdy w Malezji półwyspowej istnieją zapisy ze stanów Johor, Pahang, Terengganu, Selangor i Perak. Na Sumatrze jest znana z prowincji Jambi (rzeka Batang Hari) i Riau (dorzecza Siak i Indragiri) oraz na Borneo w malezyjskim stanie Sarawak oraz w indonezyjskich prowincjach Centralnego Kalimantanu (Rzeka Mentaya, Kalimantan Tengah) i Wschodniego Kalimantanu (Rzeka Mahakam) , Kalimantan Timur). Najczęściej zamieszkuje bagna torfowe i związane z nimi strumienie czarnych wód, a także inne wody stojące, często na obszarach z zatopionymi trawami lub roślinami wodnymi i gęstą roślinnością nadbrzeżną.

WIELKOŚĆ:
8-10 cm 

ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie przynajmniej 6-10 egzemplarzy. Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują.  Trzymane pojedynczo ryby są płochliwe. Idealny dodatek do spokojnej społeczności ryb z Azji Południowo-Wschodniej

DYMORFIZM:
Samce są smuklejsze od samic oraz intensywniej wybarwione.

TEMPERATURA:
20-25°C

WODA:
pH 6,0-7,0 ; twardość 6-12ºdGH ; woda powinna być regularnie podmieniana minimum 20-25% tygodniowo, najlepiej gdyby była filtrowana przez torf.

POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Bardzo żarłoczna, należy uważać żeby nie przekarmiać ryb, ponieważ chętnie przyjmują każdy pokarm. Konieczny dodatek pokarmu roślinnego np. płatków na bazie spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Na akwarium tarliskowe wystarczy zbiornik 30-50 litrów. Zbiornik powinien być wyposażony w ruszt ikrowy lub dno wyłożone mchem. Akwarium tarliskowe powinno być gęsto obsadzone roślinami.  Temperatura wody 27-30ºC , woda miękka poniżej 10ºdGH oraz kwaśna pH 6,0-6,5. Tarło trwa dość długo. Podczas jednego aktu składane jest po kilka ziaren ikry. Aby uniknąć zjadania ikry przez dorosłe ryby należy je dokarmiać w akwarium tarliskowym. Podczas tarła składane jest około 200 ziaren ikry. Po tarle dorosłe ryby odławiamy. Wylęg następuje po około 36 godzinach. Po 5 dniach zaczynają żerować.  Karmimy pierwotniakami i larwami solowca, przechodząc stopniowo na większą karmę.

SYNONIMY:
Barbus tetrazona johorensis Duncker, 1904
Puntius johorensis (Duncker, 1904)
Systomus johorensis (Duncker, 1904)
Barbus fasciatus Bleeker, 1853
Puntius eugrammus Silas, 1956

Desmopuntius johorensis
Desmopuntius johorensis