Apistogramma baenschi

Akwarium dla Apistogramma baenschi powinno mieć pojemność co najmniej 80 cm długości. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Częściowo gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Podłoże najlepiej ciemnie, przykryte warstwą liści dębu lub buku. Akwarium najlepiej jest częściowo zaciemnić np. pływającymi roślinami. Dekoracje z korzeni, kamieni powinny być tak ustawione w zbiorniku aby tworzyły naturalne rewiry dla samic. Najlepiej w oddzielnym rewirze ustawić grotę z gliny lub łupin orzecha kokosowego.

Zalecane jest dość słabe oświetlenie oraz gatunki roślin wodnych, które mogą przetrwać w takich warunkach, jak Microsorum, Taxiphyllum czy Cryptocoryne spp.

Apistogramma jest jednym z najbardziej specyficznych rodzajów pielęgnic południowoamerykańskich. Obecnie istnieje około 70 gatunków, ale wiele innych czeka na opis. Ponadto wiele gatunków występuje w dwóch lub więcej geograficznych formach kolorów, które w przyszłości mogą się różnić lub nie.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – opływ Rio Shanushi, dolny system Rio Huallaga, Peru.

WIELKOŚĆ:
Samce 5,5 cm, samice nie większe niż 4 cm.

DYMORFIZM:
Samce rosną większe niż samice i mają inny wzór ubarwienia. Samce w miarę dojrzewania rozwijają również coraz wyraźniejsze, przedłużenia przednich promieni płetwy grzbietowej, przy czym wszystkie promienie ulegają rozszerzeniu u niektórych starszych osobników. U samic płetwa ogonowa jest gładko żółtawa, a promienie płetwy grzbietowej znacznie krótsze.

ZACHOWANIE:
Spokojny i niekonfliktowy gatunek poza okresem tarła. W okresie godowym agresywna i terytorialna ryba wobec przedstawicieli własnego gatunku. Samce w akwarium zwalczają się nawzajem. Najlepiej trzymać samca z jedną samicą, z w większym akwarium z kilkoma samicami. W większym zbiorniku można trzymać kilka samców, które obiorą swoje terytoria i będą ich bronić. Należy w takim wypadku zapewnić dużą ilość kryjówek dla ryb. Zarówno samce, jak i samice regularnie walczą o dominację. W stosunku do przedstawicieli innych gatunków ryba jest nieagresywna.

TEMPERATURA:
20-26°C

WODA:
pH 4.0-6.5 ; woda nie twardsza niż 5ºdGH. Woda powinna być świeża, silnie filtrowana i napowietrzana. Ryby są bardzo wrażliwe na złą jej jakość. Zalecana jest filtracja przez torf lub dodawanie garbników. Wodę należy często podmieniać w niewielkich ilościach (10-15%). Gatunek ten wymaga również warunków kwaśnych o znikomej twardości węglanowej i bardzo niskiej twardości ogólnej, dlatego może być konieczne zastosowanie filtra odwróconej osmozy lub innej metody uzyskiwania miękkiej wody.

POKARM:
Główny pokarm powinny stanowić larwy komarów i drobne skorupiaki. Należy zadbać o zróżnicowaną dietę. Wykarmienie tego gatunku nie stwarza większych problemów. W akwarium należy regularnie podawać żywe i zamrożone pokarmy, takie jak artemia, rozwielitka, moina i larwy ochotkowatych, chociaż większość gatunków nauczy się również akceptować suszone pokarmy w postaci granulatu i płatków.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-27°C. Dojrzałość płciową gatunek osiąga w wieku 5-6 miesięcy. Ikra w ilości 30-60 ziaren składana jest w grotach. Samica troskliwie opiekują się ikrą i narybkiem. Samiec w tym czasie żarliwie broni terytorium. Samica w okresie tarła również staje się agresywna zwłaszcza w mniejszych akwariach. Ikrą i wylęgiem opiekuje się samica. W zależności od temperatury jaja wykluwają się w ciągu 36-72 godzin, a narybek swobodnie pływa po kolejnych 5-6 dniach, w którym to momencie są już wystarczająco duże, aby przyjąć larwy artemii.

Apistogramma baenschi
Apistogramma baenschi
Apistogramma baenschi