Grubowarg syjamski (kosiarka) – Crossocheilus oblongus

Wymaga zbiornika o objętości minimum 240 litrów. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje z korzeni, kamieni, kawałków drewna. Wymaga jasnego oświetlenia w którym też prezentuje się najlepiej. Zalecana jest gęsta obsada roślin. Bez obawy zbiornik może być obsadzony nawet najdelikatniejszymi gatunkami, których ryby nie zniszczą. W zbiorniku należy zastosować silny prąd wody, który będzie imitował naturalne środowisko ryb. W akwariach bardzo często można zaobserwować kosiarki pływające tuż przy wylotu filtra.  Ponieważ ryby bardzo szybko pływają oraz są niezwykle zwinne, akwarium powinno być szczelnie przykryte. Inaczej istnieje niebezpieczeństwo ich wyskoczenia ze zbiornika.

POCHODZENIE:
Azja – Tajlandia i Indonezja. Zamieszkują przydenne strefy rzek i strumieni.

WIELKOŚĆ:
16 cm 

DYMORFIZM:
Dymorfizm płciowy nie występuje.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, łagodna, stadna ryba. Przebywa głównie w toni wodnej i przy dnie. Ryby najlepiej się czują w stadzie. Pojedyncze egzemplarze w akwarium stają się płochliwe. Dorosłe egzemplarze mogą wykazywać terytorializm w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku.

TEMPERATURA:
24-26°C 

WODA:
pH 6,5-8,0 ; twardość 5-20ºdGH

POKARM:
Wszystkożerna. Najchętniej zjada glony oraz pokarmy roślinne. Jako jeden z nielicznych gatunków ryb zjada chętnie glony nitkowate (z gromady krasnorostów), czym zdobyła ogromną rzeszę zwolenników w akwariach roślinnych. W przypadku nadmiernej ilości tych glonów kosiarki są często jedyną naturalną i skuteczną bronią w ich zwalczaniu. Kilka kosiarek bez trudu i w krótkim czasie potrafi rozprawić się z dużą plagą glonów. Ryby te skutecznie czyszczą też z glonów liście roślin, nie uszkadzając ich. W przypadku niedostatecznej ilości glonów w zbiorniku należy ryby dokarmiać szpinakiem, sałatą lub sztucznymi pokarmami roślinnymi.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie rozmnażany w akwariach. Egzemplarze dostępne w handlu pochodzą z azjatyckich ferm, gdzie ryby do tarła stymulowane są hormonami.

W handlu często proponowany jest inny gatunek ryby (Garra taeniata) jako dobroczynna “kosiarka’. Jednak nie zjadają one tak chętnie glonów jak omawiany gatunek. Jak zatem rozpoznać kosiarkę “właściwą” od kosiarki “fałszywej”?Cechy charakterystyczne “Kosiarki”:

  • Płetwa grzbietowa jest całkowicie przezroczysta. Jedynie u dorosłych egzemplarzy mogą występować jej przebarwienia.
  • Posiada dwa wąsiki (ich brak lub większa ilość świadczy o tym, że nie mamy do czynienia z kosiarką właściwą)
  • Łuski na grzbiecie ryby są bardzo wyraźne.
  • Czarny, boczny pas przechodzi aż na płetwę ogonową.
Fot. Aqiadiction
Fot. Aqualog
Fot. Aqualog