Schistura nicholsi

Schistura nicholsi wymaga akwarium o pojemności minimum 120 litrów. Podłoże powinno być z drobnego piasku. Jako dekoracje otoczaki, kawałki drewna i korzenie. zbiornik powinien być częściowo zarośnięty przez rośliny tolerujące wartki ruch wody.

POCHODZENIE:
Rozpowszechniony w dorzeczu Mekongu w Laosie (rzeki Xe Bangfai, Xe Don i Xe Kong) i Tajlandii, może również występować w Kambodży.. Większość z nich zamieszkuje płynące strumienie lub obszary w pobliżu wodospadów, gdzie naturalnie występują wysokie stężenia rozpuszczonego tlenu.

WIELKOŚĆ:
7-8 cm

ZACHOWANIE:
Nie jest szczególnie agresywny w porównaniu z niektórymi przedstawicielami rodzaju, ale pozostaje w dużej mierze nieodpowiedni dla ogólnego akwarium ze względu na swoje specjalne wymagania. Ryby zamieszkujące podobne biotopy w naturze, zwłaszcza te, które pływają w wodach otwartych, takie jak Danio, Devario, Mystacoleucus, mniejszy Barilius, Pethia, Puntius i Rasbora spp. stanowią najlepszą opcję na towarzystwo dla ryb.

DYMORFIZM:
Samce mają bardziej pełne “policzki”.

TEMPERATURA:
20-26°C

WODA:
pH 6.0-7.5 ; twardość 5-15ºdGH. Koniecznie bardzo silnie filtrowana i napowietrzana. Ruch wody powinien imitować wartki strumień. Zalecana jest cotygodniowa  obfita podmiana wody.

POKARM:
Gatunki Schistura są wszystkożerne, chociaż większość ich pożywienia składa się z małych owadów, robaków, skorupiaków i innych zooplanktonów, przy czym spożywane są tylko stosunkowo niewielkie ilości materii roślinnej i innych organicznych detrytusów. W akwarium przyjmą suszone pokarmy o odpowiedniej wielkości, ale nie powinny być karmione wyłącznie nimi. Najlepsze ubarwienie i kondycję ryb zapewniają codzienne posiłki składające się z małych żywych i mrożonych pokarmów, takich jak rozwielitka, artemia, ochotka, itp.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w akwarium.

SYNONIMY:
Nemacheilus nicholsi
Nemacheilus thai
Schistura thai
Schistura laterimaculata