Brycon hilari

Wrażliwa na zanieczyszczenia i zabrudzenia wody. Wymaga zbiornika o pojemności minimum 600 litrów. Akwarium powinno posiadać dużo wolnej przestrzeni do pływania. Rośliny sadzimy z boków zbiornika aby stanowiły kryjówke dla płochliwych ryb.  Dekoracje z korzeni i kamieni. Zalecana jest częściowo gęsta obsada roślin w których ryby mogą się schować.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – dorzecze Paragwaju.

WIELKOŚĆ:
20 cm w warunkach akwariowych. w naturze ryby dorastają nawet do 50 cm długości.

DYMORFIZM:
Nie występuje.

ZACHOWANIE:
Żywa i ruchliwa ryba. W naturze przebywa w stadach. W akwariach również można trzymać kilka sztuk razem. Jednak nie znoszą one w małej przestrzeni dobrze zbyt dużej ilości przedstawicieli własnego gatunku. Powinno się łączyć jedynie z odpowiednio dużymi rybami, ponieważ mniejsze mogą być potraktowane jako pokarm.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
Woda powinna być wydajnie filtrowana oraz napowietrzana. pH 6,0-8,0 ; twardość 5-12°dGH. Konieczne są regularne i obfite podmiany wody.

POKARM:
Żywy, mrożony, mięsny jest najchętniej przyjmowany. Gatunek wszystkożerny i nie ma problemów z przyzwyczajeniem go do pokarmów sztucznych. Najlepiej karmić larwami owadów, krylem, filetami mięsa, skąposzczetami.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w akwariach.

Fot. Youtube.com