Bystrzyk barwny – Hyphessobrycon eques

Wymaga gęsto zarośniętego zbiornika. Najlepiej stworzyć rybom półcień z pływających gatunków. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna, łupin orzecha kokosowego i lignitów. Podłoże z drobnego żwiru lub piasku. Akwarium powinno mieć nie mniej niż 60 litrów pojemności dla małego stadka ryb. W handlu dostępne są formy weloniaste z wydłużonymi płetwami.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: dorzecze Rio Paraguay

WIELKOŚĆ:
4 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Najlepiej czuje się w stadzie. Zajmuje środkową część wody w akwarium. Odpowiednia do akwarium towarzyskiego z innymi spokojnymi rybami. Zdarza się że ryby obskubują płetwy innym rybom posiadającym wydłużone promienie płetw. Jest to jednak zachowanie sporadyczne.

DYMORFIZM:
Samce są mniejsze, smuklejsze i intensywniej wybarwione od samic.

TEMPERATURA:
23-26ºC

WODA:
Woda miękka: twardość ogólna do 6ºdGH, odczyn wody powinien być zbliżony do obojętnego.

POKARM:
Wszystkożerna. Chętnie przyjmuje suche pokarmy. Szczególnym przysmakiem dla ryb są larwy komarów. Gatunkowi należy zapewnić zróżnicowaną dietę.

ROZMNAŻANIE:
Na zbiornik tarliskowy należy przeznaczyć niewielkie akwarium o pojemności 15-20 litrów. Zbiornik powinien na dnie być wyłożony drobno pierzastymi roślinami lub dużą ilością mchu. Można również zastosować specjalny ruszt ikrowy. Woda powinna  być bardzo miękka i kwaśna: do 2-3ºdGH, pH 6,5. Zalecana temperatura 24-26ºC. Do tarła przeznaczamy młode egzemplarze, które przed tarłem powinny być obficie karmione. Ryby umieszczamy parami lub dwa samce z jedną samicą. Tarło jest dość burzliwe. Jednorazowo składana jest okra w ilości około 100 ziaren. Po tarle dorosłe ryby należy odłowić, ponieważ będą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 24 godzinach. Pływa w poszukiwaniu pokarmu już po 5-6 dniach. Ponieważ jest bardzo mały musi być karmiony pierwotniakami, a następnie larwami solowca.

Fot. Li Nan