Bystrzyk Pereza (czerwonoplamy) – Hyphessobrycon erythrostigma

Wymaga gęsto zarośniętego zbiornika. Najlepiej stworzyć rybom półcień z pływających roślin. Akwarium o pojemności około 100 litrów dla grupy 8-12 sztuk ryb. Dekoracje z kawałków drewna, gałęzi, korzeni i kamieni. Jako dodatek zalecane są liście, uwalniające garbniki do wody, a jednocześnie nadające akwarium klimat naturalnego biotopu.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa, Peru. Występuje w górnym dorzeczu Amazonki, Brazylii, Peru, Kolumbii. Zajmuje zatopione jeziora leśne, cieki wodne i inne wolno płynące wody.

WIELKOŚĆ:
7 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Najlepiej czuje się w stadzie. Zajmuje środkową część wody w akwarium. Odpowiednia do akwarium towarzyskiego z innymi spokojnymi rybami. Samcze z czasem potrafią być agresywne wobec siebie. Najlepiej czuje się w stadzie około 10 egzemplarzy z przewagą samic. W takiej ilości i układzie ryby będą dobrze się czuły i prezentowały.

DYMORFIZM:
Samiec ma bardzo wydłużoną płetwę grzbietową. Samica jest mniejsza i mniej intensywnie ubarwiona.Samce zdecydowanie większe oraz mocno wybarwione. Płetwa grzbietowa samców jest wydłużona i szpiczasta. U samic płetwa grzbietowa jest krótsza i zaokrąglona.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 5,5-7,5 ; woda często odświeżana, najlepiej filtrowana przez torf.

POKARM:
Wszystkożerna. Chętnie przyjmuje suche pokarmy. Szczególnym przysmakiem ryb są larwy komarów.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek rzadko rozmnażany w akwarium. Woda musi być idealnie czysta i bardzo miękka, kwaśna, pH 5.8, temperatura wody 27-28°C. Do tarła należy wybrać grube samice oraz najładniejsze samce. Tarło dość burzliwe. Ryby pływają szybko wśród roślinności, ściskają się bokami i uwalniają ikrę. Jaja przyczepiają się do roślin lub opadają na dno zbiornika. Po tarle należy odłowić rodziców. Wylęg następuje po około 2-3 dniach. Po kolejnych 3-4 dniach zaczyna samodzielnie pływać. Na początku należy karmić nicieniami mikro oraz larwami solowca.