Hyphessobrycon haraldschultzi

Hyphessobrycon haraldschultzi wymaga gęsto zarośniętego zbiornika. Długość akwarium to minimum 50 cm. Najlepiej stworzyć rybom półcień z pływających gatunków. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna, łupin orzecha kokosowego i lignitów. Podłoże z drobnego żwiru lub piasku. Akwarium powinno mieć nie mniej niż 60 litrów pojemności dla małego stadka ryb.

Rośliny pływające są pożytecznym dodatkiem, podobnie jak wysuszona ściółka z liści, przy czym ta ostatnia w szczególności napędza tworzenie się kolonii drobnoustrojów podczas rozkładu. Takie mikroorganizmy mogą stanowić cenne wtórne źródło pożywienia dla narybku, podczas gdy substancje humusowe uwalniane przez rozkładające się liście są również korzystne. Filtracja musi być tylko delikatna i nie powodująca dużego ruchu wody.

POCHODZENIE:
Endemiczny dla systemu Rio Araguaia, główny dopływ Rio Tocantins w dorzeczu dolnej Amazonki w środkowej i zachodniej Brazylii,

WIELKOŚĆ:
2-2,5 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Najlepiej czuje się w stadzie kilkunastu osobników. Zajmuje środkową część wody w akwarium. Odpowiednia do zespołu innych łagodnych gatunków ryb. ryba jest tak piękna i łatwa w utrzymaniu jak ryba i jest idealnym mieszkańcem tak zwanych nano zbiorników.

DYMORFIZM:
Dojrzałe płciowo samice Hyphessobrycon haraldschultzi są wyraźnie bardziej okrągłe i zwykle nieco większe niż samce.

TEMPERATURA:
20-28ºC

WODA:
pH 5.0-7.0.

POKARM:
Wszystkożerna. Hyphessobrycon haraldschultzi chętnie przyjmuje suche pokarmy. Szczególnym przysmakiem dla ryb są larwy komarów. Gatunkowi należy zapewnić zróżnicowaną dietę.

ROZMNAŻANIE:
Pojedynczą parę lub grupę składającą się z jednego lub dwóch samców i kilka samic można następnie wprowadzić do każdego pojemnika i pozostawić na miejscu do czasu zauważenia jaj (zazwyczaj następnego ranka). Ikra rozsiewana jest po podłożu. Po tarle dorosłe ryby należy odłowić, ponieważ będą zjadać ikrę i narybek. Młode karmimy pantofelkami, przechodząc stopniowo na większe pokarmu, takie jak wylęg larw solowca.

SYNONIMY:
Hemigrammus haraldschultzi (Travassos,1960)

Hyphessobrycon haraldschultzi