Rhynchodoras woodsi

Rhynchodoras woodsi wymaga zbiornika o długości 90 cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego, zaokrąglonego żwiru. Ostry żwir może spowodować uszkodzenia wąsików ryb. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów i łupin orzecha kokosowego. Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony poprzez pływające rośliny. Ryba wymaga dużej ilości kryjówek.

POCHODZENIE:
Gatunek endemiczny dla dorzecza Rio Mara w Ekwadorze.

WIELKOŚĆ:
11 cm

ZACHOWANIE:
Chociaż Rhynchodoras woodsi jest bardzo spokojna, nie jest odpowiednia dla każdej społeczności, ponieważ nie będzie dobrze konkurować o żywność z innymi mieszkańcami dna. Najlepiej jest utrzymywać go z łagodnymi gatunkami zamieszkującymi inne obszary zbiornika. Jest tolerancyjny dla przedstawicieli swojego gatunku, a grupę ryb zwykle można utrzymać bez żadnych problemów. Jeśli jest ich przynajmniej kilka, często w ciągu dnia będą przebywać w tym samym schronieniu. Chociaż może dojść do przepychania się o pozycję, zwykle nie powoduje to żadnych fizycznych obrażeń.

DYMORFIZM:
Nieznany.

TEMPERATURA:
21-25°C

WODA:
pH 5.8-7.0 ; woda miękka do średnio twardej.

POKARM:
Najchętniej przyjmują żywe i mrożone larwy owadów. Jednak bez problemu przyjmują również suchy pokarm brany z dna. Rhynchodoras woodsi żywi się głównie pod osłoną ciemności, więc jedzenie powinno być zawsze dodawane po zgaszeniu światła.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwariach.

Fot. Aquarium Galsser