Brachyrhamdia rambarrani

Brachyrhamdia rambarrani wymaga zbiornika o pojemności minimum 100 litrów. Podłoże z piasku lub zaokrąglonego żwiru. Rybom należy zapewnić dużo miejsca do pływania. Rośliny powinny być dodatkowo zabezpieczone kamieniami i posadzone najlepiej op bokach i z tyłu akwarium. Dekoracje z korzeni, kawałków drewna i gałęzi. Akwarium powinno być słabo oświetlone oraz szczelnie przykryte. Nietrudne w utrzymaniu we właściwych warunkach, ale w dużej mierze nieodpowiednie dla „ogólnego” akwarium zbiorowego. Podobnie jak wiele gatunków, które naturalnie żyją w wodach płynących, nie toleruje gromadzenia się odpadów organicznych i do swojego rozwoju potrzebuje nieskazitelnej wody przez cały czas. Dlatego w akwarium musi być zapewniona wydajna filtracja wody oraz dobre napowietrzanie.

Wśród innych sumów są blisko spokrewnione z przedstawicielami rodzaju Pimelodella, ale różnią się tym, że tylne ciemiączko czaszki jest zamknięte i tworzy dwa małe otwory, podczas gdy u Pimelodella jest szeroko otwarte.

POCHODZENIE:
Opisany z Rio Unini, dopływu dolnego dorzecza Rio Negro w stanie Amazonas, północno-zachodniej Brazylii. Znaczna część rzeki znajduje się na obszarze chronionym, co może wyjaśniać, dlaczego gatunek ten jest tak słabo znany w akwarystyce. Jest również popularny wśród wędkarzy sportowych łowiących Cichla spp.

Unini to typowy system rzeczny z czarną wodą, z wodą ubogą w składniki odżywcze, bardzo miękką, o niskim pH i głęboko poplamioną taninami uwalnianymi przez rozkładającą się materię organiczną. B. rambarrani występuje syntopicznie z Corydoras davidsandsi i jest imitacją, z którą ma wspólny wzór barwny.

WIELKOŚĆ:
5,5 cm

ZACHOWANIE:
Na ogół można jeść nieagresywne, chociaż bardzo małe ryby, podobnie jak sumy o porównywalnym kształcie o różnym zabarwieniu, np. Cętkowany Corydoras spp. może być nękany. Najlepiej trzymać go razem z grupą o podobnym wzorze Corydoras sp. takie jak C. adolfoi, C. davidsandsi, C. duplicareus itp.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samice powinny być wyraźnie pełniejsze w ciele niż samce.

TEMPERATURA:
24-28°C

WODA:
pH 4.0-7.0 ; Woda musi być bardzo silnie i wydajnie filtrowana. Nie toleruje gromadzenia się odpadów organicznych i wymaga nieskazitelnej wody przez cały czas, aby się rozwijać, dlatego należy zastosować rygorystyczny reżim cotygodniowych częściowych podmian wody.

POKARM:
Brachyrhamdia rambarrani żywią się głównie bezkręgowcami w naturze. W akwarium należy regularnie podawać żywe i mrożonki, takie jak artemia, rozwielitka i larwy ochotkowatych, chociaż akceptowane są również tonące suszone pokarmy.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwarium.

Brachyrhamdia rambarrani