Gurami olbrzymi – Osphronemus goramy

Wymaga dużego zbiornika o długości minimum 150m. Dekoracje z kamieni, korzeni, bambusa i łupin orzecha kokosowego. Zbiornik należy częściowo zaciemnić pływającymi roślinami. Podłoże z ciemnego żwiru lub piasku. Częściowo gęsty porost roślin, jednak należy zostawić również wystarczająco dużo miejsca do pływania. Ryba długowieczna. Dożywa wieku 25 lat.

POCHODZENIE:
Azja południowo-wschodnia

WIELKOŚĆ:
W akwariach do 40 cm , w naturze do 70 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, majestatyczna ryba. Odpowiednia do zespołu innych dużych gatunków.

DYMORFIZM:
Samiec ma zaostrzoną płetwę grzbietową.

TEMPERATURA:
22-30ºC

WODA:
pH 5,5-8,0 ; woda miękka do twardej. Często odświeżana i silnie filtrowana.

POKARM:
Wszystkożerna. Mrożone i żywe larwy owadów, dżdżownice, pokarmy suche. Ryba równie chętnie zjada owoce – banany, wiśnie, winogrona. Zalecany dodatek pokarmu roślinnego – szpinak, sałata, groszek, marchewka, ziemniaki, kukurydza. Ryby oswojone dają się akwaryście karmić z ręki.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-36ºC. Zbiornik rozrodowy powinien być jak największy. Samiec buduje pieniste gniazdo na powierzchni wody, wykorzystując fragmenty roślin. Ikra skadana jest do gniazda w ilości 3000-4000 ziaren. Po tarle samicę należy odłowić. Wylęg następuje po około 24-36 godzinach. Przez pierwsze dni pozostają w gnieździe. Wypływają po około 4-5 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Samiec opiekuje się potomstwem przez około 2-3 tygodnie. Po tym okresie należy go odłowić. Młode należy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą. Obficie karmione młode szybko rosną.

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia