Champsochromis caeruleus

Wymaga dużego zbiornika, najmniej 180 cm długości. Jako podłoże powinien być zastosowany piasek. Dekoracje z kamieni tworzących groty skalne. Należy zwrócić szczególną  uwagę na groty skalne, które powinny być stabilne. W przeciwnym wypadku ryby mogą zniszczyć dekoracje. Rybom należy zapewnić odpowiednio dużo miejsca do pływania.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi

WIELKOŚĆ:
35 cm 

ZACHOWANIE:
Dość agresywny w stosunku do przedstawicieli własnego jak i innych gatunków. Najlepiej trzymać kilka egzemplarzy w proporcjach 1 samiec z kilkoma samicami.  W naturze egzemplarze dorosłe są samotne, a młode żyją w niewielkich stadach w płytkiej wodzie, aż do osiągnięcia długości około 15 cm.

DYMORFIZM:
Samiec zdecydowanie większy i intensywniej ubarwiony. Samiec ciemniejszy z wyraźniejszym wzorem na ciele. Samce maja piękny niebieski kolor ciała z czerwonawym przebarwieniem w tylnej części. Płetwy grzbietowa i odbytowa ostro zakończone i wydłużone.

TEMPERATURA:
28ºC

WODA:
pH 7,5-8,0 ; woda średnio twarda do twardej.

POKARM:
Wszystkożerny, najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skrobanym sercem wołowym. Dorosłe egzemplarze preferują młode ryby. Można je karmić cienko pokrojonymi kawałkami mięsa rybiego.

ROZMNAŻANIE:
Wymaga bardzo dużego zbiornika rozrodowego. Należy zapewnić świeżą wodę, dobrze filtrowaną. Ikra składana jest w wykopanych dołkach w ilości około 100-200 ziaren. Samica inkubuje ikrę w pysku przez około 21-28 dni. Nie pobiera wówczas pokarmu. Po wypuszczeniu młode są zdolne do samodzielnego pobierania pokarmu. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.

SYNONIMY:
Paratilapia caerulea Boulenger, 1908
Copadichromis caeruleus (Boulenger, 1908)
Cyrtocara caerulea (Boulenger, 1908)
Cyrtocara caeruleus (Boulenger, 1908)
Haplochromis caeruleus (Boulenger, 1908)
Haplochromis bellicosus Ahl, 1926
Haplochromis boultoni Nichols & LaMonte, 1931

Fot. Chibi Aquarium