Pyszczak demasona – Pseudotropheus demasoni

Pseudotropheus demasoni wymaga zbiornika o długości minimum 100 cm. W takim zbiorniku z powodzeniem można trzymać 2-3 samce wraz z kilkoma samicami. Podłoże z drobnego piasku. Dekoracje z kamieni i grot skalnych, które będą imitowały naturalne środowisko ryb. Ryby potrzebuja też dużo przestrzeni do pływania, dlatego najlepiej część zbiornika pozostawić wolną od dużej ilości skał.

POCHODZENIE:
Endemiczny dla jeziora Malawi. Występuje wokół skał Pombo u wybrzeży Tanzanii. Zamieszkuje tylko jeden obszar skalny, często w płytkiej wodzie wokół wierzchołków skał. Rzadko występuje na otwartej wodzie.

WIELKOŚĆ:
7,5 cm 

ZACHOWANIE:
Jeden z najbardziej agresywnych i terytorialnych pyszczaków z mbuna. Pseudotropheus demasoni nie powinien być trzymany z gatunkami spokojnymi i łagodnymi, ale można go łączyć z innymi wytrzymałymi mbuna, pod warunkiem, że nie przypominają go we wzornictwie. Nie boi się i zaatakuje ryby kilka razy większe od siebie. Dlatego zbiornik powinien być przerybiony, aby zmniejszyć agresję u ryb i rozłożyć ją na większą ilość osobników. Na jednego samca powinno przypadać kilka samic, aby ograniczyć molestowanie ze strony samca.

Ze względu na charakter Pseudotropheus demasoni nie jest polecany dla początkujących, ale jest dobrym przedmiotem akwarystycznym dla zaawansowanego akwarysty. Wykazuje bardzo zabawne cechy behawioralne, woląc przytulać się do powierzchni skał znacznie bardziej niż większość mbuna. Często można go zobaczyć, jak pływa na boku lub do góry nogami, eksplorując jaskinie i szczeliny. Podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju posiada płaskie, dwupłatkowe zęby, które są przeznaczone do zdrapywania glonów i innych organizmów z powierzchni skał.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samce Pseudotropheus demasoni wydają się być nieco większe. Najlepszym sposobem na określenie płci ryb jest obserwacja ich zachowania, ponieważ samce są bardziej terytorialne i agresywniejsze niż samice.

TEMPERATURA:
26°C

WODA:
pH 8,0 -8,5 ; woda średnio twarda do twardej; twardość 10-30 °n.

POKARM:
Jako główny pokarm powinien stanowić pokarm roślinny z dodatkiem pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić  glonami, spiruliną, pokarmami roślinnymi z dodatkiem larw owadów oraz suchymi pokarmami.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek Pseudotropheus demasoni dość szybko podchodzący do tarła. Najlepiej jest rozmnażać ryby w akwarium jednogatunkowym. Gotowy do tarła samiec utworzy terytorium zawierające płaską powierzchnię skalną lub po prostu obszar podłoża, w którym wykopuje dół. Będzie to pokazywał, pokazując intensywne kolory i będzie próbował zachęcić samice do kopulacji. Potrafi być dość agresywny w swoich pościgach za samicą i aby rozproszyć tę agresję, gatunek powinien być w haremie. Jeśli w zbiorniku są inne gatunki, nie zostaną one wpuszczone na terytorium samca. Gdy samica będzie chętna, podejdzie do miejsca tarła i złoży tam swoje jaja, pozwalając samcowi na zapłodnienie ich. Następnie samica zapłodnione jaja bierze do pyska.

Samica nosi jaja przez około 3 tygodnie przed wypuszczeniem wolno pływającego narybku. W tym okresie nie będzie pobierała pokarmu. Narybek jest wystarczająco duży, aby od urodzenia przyjmować larwy solowca. Młode powinny być uważnie obserwowane, gdy rosną i oddzielają się w razie potrzeby, ponieważ wykazują wysoki poziom agresji wewnątrzgatunkowej od bardzo młodego wieku.

Pseudotropheus demasoni
Pseudotropheus demasoni
Pseudotropheus demasoni
Pseudotropheus demasoni
Pseudotropheus demasoni
Młode osobniki