Apistogramma hongsloi – Pielęgniczka krasnopręga

Akwarium dla Apistogramma hongsloi powinno mieć szerokość minimum 50 cm. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Zalecane jest dość słabe oświetlenie. Częściowo gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Podłoże najlepiej ciemnie, przykryte warstwą liści dębu lub buku. Dekoracje z korzeni, kamieni powinny być tak ustawione w zbiorniku aby tworzyły naturalne rewiry dla samic. Najlepiej w oddzielnym rewirze ustawić grotę z gliny lub łupin orzecha kokosowego. Zalecane jest dość słabe oświetlenie oraz gatunki roślin wodnych, które mogą przetrwać w takich warunkach, jak Microsorum, Taxiphyllum czy Cryptocoryne spp.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – gatunek znany z znany z basenów Río Vichada i środkowego Río Meta w Kolumbii, a także środkowej części systemu Orinoko w Wenezueli, której dopływami są zarówno Vichada, jak i Meta. Zasiedla w naturze małe dopływy i wody stojące

WIELKOŚĆ:
Samce Apistogramma hongsloi osiągają 5,5-6 cm w warunkach akwariowych, samice nie większe niż 4-4,5 cm.

DYMORFIZM:
Samce są większe, bardziej kolorowe i mają bardziej wydłużone płetwy niż samice, zwłaszcza grzbietowe i odbytowe.

ZACHOWANIE:
Apistogramma hongsloi to spokojny i niekonfliktowy gatunek poza okresem tarła. W okresie godowym agresywna i terytorialna ryba wobec przedstawicieli własnego gatunku. Samce w akwarium zwalczają się nawzajem. Najlepiej trzymać samca z kilkoma samicami. W większym zbiorniku można trzymać kilka samców, które obiorą swoje terytoria i będą ich bronić. Należy w takim wypadku zapewnić dużą ilość kryjówek dla ryb. W stosunku do przedstawicieli innych gatunków ryba jest nieagresywna.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH 4.0-6.0 ; woda nie twardsza niż 2-6ºdGH. Woda powinna być świeża, silnie filtrowana i napowietrzana. Apistogramma eremnopyge są bardzo wrażliwe na złą jej jakość. Zalecana jest filtracja przez torf lub dodawanie garbników. Wodę należy często podmieniać w niewielkich ilościach (10-15%). Gatunek ten wymaga również warunków kwaśnych o znikomej twardości węglanowej i bardzo niskiej twardości ogólnej, dlatego może być konieczne zastosowanie filtrów odwróconej osmozy lub innej metody uzyskiwania miękkiej wody.

POKARM:
Główny pokarm Apistogramma hongsloi powinny stanowić larwy komarów i drobne skorupiaki. Jednak rybka również chętnie przyjmuje suche płatki i granulaty. Należy zadbać o zróżnicowaną dietę. Wykarmienie tego gatunku nie stwarza większych problemów.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 22-25°C. W temperaturze wyższej przeżywalność narybku Apistogramma hongsloi jest mniejsza. Dojrzałe płciowo samce zakładają stałe terytoria i reagują agresywnie na inne samce w pobliżu, chociaż obecność kilku samic może być tolerowana. Tarło zwykle następuje w ciemności lub o świcie, kiedy składa się 50-150 jaj, po czym samiec wraca do ochrony swojego terytorium, pozostawiając samicę do pilnowania jaj i narybku. Samica troskliwie opiekują się ikrą i narybkiem. Samiec w tym czasie żarliwie broni terytorium.

Samica w okresie tarła również staje się agresywna zwłaszcza w mniejszych akwariach. Młode wykluwają się w ciągu około dwóch dni, a narybek pływa swobodnie po kolejnych 5-6 dniach. Podchów łatwy. Młode najlepiej karmić pierwotniakami, ponieważ są bardzo małe. Po około tygodniu można przejść na większe pokarmy i karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą.

Apistogramma hongsloi
Apistogramma hongsloi
Fot. Fishtopia