Astronotus ocellatus – Pielęgnica pawiooka

Astronotus ocellatus wymaga zbiornika o długości najmniej 150 cm. Podłoże z grubego żwiru. Dekoracje z korzeni i kamieni-otoczaków. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, jednak szyba nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wyskakujące ryby z łatwością potrafią ją zbić. Najlepiej do tego celu zastosować siatkę ogrodniczą. Dekoracje z dużych korzeni. Wszelkie urządzenia w zbiorniku (grzałka, filtr, termometr) powinny być ukryte, ponieważ mogą ulec zniszczeniu przez ryby.
Rośliny w zbiorniku z młodymi egzemplarzami wyłącznie o grubych liściach. Dorosłe egzemplarze zjadają nawet najtwardszą roślinność. Ryby wychowywane od młodości przez jednego hodowcę, przyzwyczajają się do właściciela do tego stopnia że dają się karmić z ręki.

Jest to popularna ryba akwariowa, chociaż przed zakupem należy wziąć pod uwagę jej dorosłe rozmiary i typową długość życia 10-20 lat.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa. Szeroko rozpowszechniony w Amazonii i nagrany w Kolumbii, Wenezueli, Boliwii, Ekwadorze, Peru, Brazylii, Gujanie Francuskiej, Paragwaju, Urugwaju i Argentynie. W całym tym zakresie został zebrany z wielu systemów rzecznych, w tym Ucayali, Solimões, Amazonas, Negro, Madery, Tapajós, Tocantins, Orinoco, Approuague i Oyapock. Populacje zdziczałe istnieją również w kilku krajach, w tym w Singapurze i USA.

Dzikie ryby Astronotus ocellatus są sporadycznie dostępne w handlu, ale zdecydowana większość sprzedawanych ryb pochodzi od hodowców komercyjnych z Europy Wschodniej lub Dalekiego Wschodu.

WIELKOŚĆ:
25-35 cm 

ZACHOWANIE:
Chociaż nie jest to szczególnie agresywne dla pielęgnic tej wielkości, drapieżny charakter tego gatunku sprawia, że nie należy go łączyć z dużo mniejszymi rybami. Potencjalni współlokatorzy obejmują characids, anostomids, inne pielęgnice i większe sumy loricariid lub doradid.

DYMORFIZM:
W dzikich populacjach dorosłe samce są czasami nieco większe i bardziej kolorowe niż samice, ale gatunek ten nie wykazuje zewnętrznych różnic płciowych. U samic godowych pokładnik jest widoczny jako przedłużenie jajowodu tuż przed i podczas tarła.

TEMPERATURA:
20-28°C

WODA:
pH 6.0-7.5 ; woda świeża z bardzo dobrą filtracją. Często podmieniana.

POKARM:
Wszystkożerna. Kęsy należy dostosować do wielkości ryby. Astronotus ocellatus chętnie zjada małe ryby, dżdżownice, kryl, rybie mięso. Należy zapewnić w diecie 12-20% pokarmu roślinnego.

Trzeba uważać, aby nie przekarmiać, ponieważ oskary są notorycznie chciwe i wkrótce nauczą się „żebrać” o jedzenie, gdy ich właściciel zbliża się do akwarium. Podobnie jak zdecydowana większość ryb drapieżnych, gatunek ten nie powinien być karmiony mięsem ssaków / ptaków, takich jak serce wołowe lub kurczak.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25°C. Zbiornik tarliskowy powinien być duży. Podczas zalotów para wybierze, a następnie dokładnie wyczyści wybrane miejsce. Same jaja są białe i nieprzezroczyste bezpośrednio po zniesieniu.

Wylęg Astronotus ocellatus następuje po około 2 dniach. Po tygodniu zaczynają pływać po zbiorniku. Na początku należy karmić larwami solowca, oczlikiem i pylistą suchą paszą. Młode szybko rosną. Rodzicie troskliwie opiekują się potomstwem. Dorosłe opiekują się młodymi po wykluciu, ale gdy narybek zacznie pływać swobodnie, można go bezpiecznie oddzielić od dorosłych.

Jednak przed przystąpieniem do rozmnażania tego gatunku konieczne jest dokładne przemyślenie. Pojedyncza samica może złożyć nawet 2000 jaj, co oznacza znaczną przestrzeń i niezbędne będą zasoby do wychowania młodych.

Należy bardzo uważać, kiedy w okresie tarła wkłada się ręce do akwarium. Ryby pilnujące ikry i narybku mogą silnie pogryźć rękę akwarysty.

SYNONIMY:
Acara compressus Cope, 1872
Acara hyposticta Cope, 1878
Astronotus ocellatus ocellatus (Agassiz, 1831)
Astronotus ocellatus zebra Pellegrin, 1904
Astronotus orbiculatus Haseman, 1911
Cychla rubroocellata Jardine & Schomburgk, 1843
Lobotes ocellatus Agassiz, 1831

Gatunek ten jest również określany jako „pielęgnica aksamitna”, „czerwony oscar”, „tygrys oscar” lub „pielęgnica marmurkowa”.

Astronotus ocellatus
Fot. Wikipedia
Astronotus ocellatus
Astronotus ocellatus
Astronotus ocellatus