Mikrogeophagus ramirezi – Pielęgniczka Ramireza

Pielęgniczka Ramireza wymaga akwarium o pojemności minimum 50 litrów. W zbiorniku powinniśmy postarać się o dużą ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Miejscami gęsta obsada roślin, ale również dużo miejsca do pływania. Podłoże piaszczyste lub z bardzo drobnego żwirku. Akwarium nie powinno być mocno oświetlone. Najlepiej zastosować światło rozproszone.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa; rzeki Wenezueli i Kolumbii

WIELKOŚĆ:
7 cm

DYMORFIZM:
Samiec jest większy i intensywniej ubarwiony od samicy. Przednie promienie płetwy grzbietowej u samca są koloru czarnego. Trzeci i czwarty promień jest silnie wydłużony. Płetwa grzbietowa i odbytowa samca są ostrzej zakończone. Samiczka zdecydowanie jest mniejsza i mniej intensywnie ubarwiona, w części brzusznej bardziej zaokrąglona, z błyszczącymi plamami czerwonego koloru.

ZACHOWANIE:
Bardzo spokojna, wdzięczna rybka. Nadaje się do zespołu nieagresywnych gatunków. Najlepiej trzymać co najmniej 6 egzemplarzy. W czasie tarła potrafi być agresywna.

TEMPERATURA:
25-28°C

WODA:
pH 5,5-7,0 ; woda bardzo miękka do miękkiej; twardość 8–10°n. Woda powinna być silnie filtrowana i napowietrzana. Rybki lubią bardzo czystą wodę. Należy często podmieniać 20% wody na świeżą.

POKARM:
Ryba bez problemu przyjmuje mrożony jak i sztuczny, suchy pokarm. Jednak główny pokarm powinny stanowić larwy komarów, artemia i oczlik.

ROZMNAŻANIE:
Ramirezy są gatunkiem monogamicznym i łączą się w stałe pary. Do rozrodu najlepiej dobrać dorosłą parę dobranych ryb. Powinny być one dobrze odżywione. Jako zbiornik tarliskowy można użyć akwarium o pojemności 40 litrów. Temperatura 26-30°C. Poziom wody powinien zostać obniżony do 10-20 cm. Ikra składana jest na płaskich kamieniach, liściach i w łupinach orzechów kokosowych. Do tarła ryby zwykle wybierają pusty teren, bez gęstej obsady roślin czy sporej ilości dekoracji. Ikra w ilości 200-400 ziaren jest składana najczęściej ja płaskim kamieniu lub szerokim liściu. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem. Samica i samiec wachlują ikrę w celu zapewnienia stałego przepływu świeżej wody. Wylęg następuje po 3-4 dniach. Wtedy młode przenoszone są do wcześniej wykopanego dołka w podłożu. Kiedy młode zaczną swobodnie pływać po zbiorniku należy karmić je larwami solowca, startym, gotowanym żółtkiem i pylistą suchą paszą. Odpowiednio karmiony wylęg szybko rośnie.

SYNONIMY:
Apistogramma ramirezi (Myers & Harry, 1948)
Microgeophagus ramirezi (Myers & Harry, 1948)
Papiliochromis ramirezi (Myers & Harry, 1948)
Papilochromis ramirezi (Myers & Harry, 1948)

Pielęgniczka Ramireza
Pielęgniczka Ramireza
Odmiana “Electric blue”