Cichlasoma salvini

Dla Cichlasoma salvini wymagane jest akwarium już o długości 90 cm. Preferuje podłoże piaskowe. W zbiorniku trzeba zapewnić dużo miejsca do pływania, ale również częściowo gęsto zarośnięte akwarium roślinami. Dekoracje powinny stanowić kamienie, korzenie i gałęzie. Światło częściowo rozproszone.

Niezalecany gatunek dla początkujących, chociaż jeśli problemy z agresją zostaną odpowiednio rozwiązane. Cichlasoma salvini prezentuje piękną, jest odporną rybą, która nie wymaga dużego akwarium, jak niektóre pielęgnice z Ameryki Północnej i Środkowej.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa. Pochodzi ze wschodnich części południowego Meksyku, Gwatemali i Belize. W przeciwieństwie do wielu przedstawicieli rodzaju, gatunek ten spędza sporo czasu na polowaniu w płynących centralnych częściach rzek i dopływów.

WIELKOŚĆ:
15 cm

DYMORFIZM:
Samce Cichlasoma salvini mają bardziej wyraziste ubarwienie, a ich końce grzbietowe i odbytowe są bardziej spiczaste. Ponadto istnieje bardziej zauważalny kontrast między czarnymi i białymi plamami samców. Samice mają plamę pośrodku płetw grzbietowych i ciemną plamkę na dnie płytek skrzelowych.

ZACHOWANIE:
Agresywna ryba, silnie terytorialna ryba, szczególnie w okresie tarła. Chętnie kopie w podłożu. Rośliny w akwarium powinny być mocne i sztywne. Najlepiej sadzić je w doniczkach lub obłożyć kamieniami. Należy trzymać z pielęgnicami o podobnej wielkości. Jako obsadę dodatkową można w akwarium umieścić żyworódki: gupiki, mieczyki, zmienniaki.

TEMPERATURA:
19-27°C 

WODA:
pH: 6.5-80.0 ; woda średnio twarda do twardej 8 – 15°dH Wymagana wydajna filtracja biologiczna oraz mechaniczna.

POKARM:
Głównie mięsożerna. W naturze odżywia się bezkręgowcami, owadami, małymi rybami. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów (ochotka, tubifex, szklarka itp.). Cichlasoma salvini powinna być dlatego trzymana jedynie z większymi rybami, ponieważ zje każdą, która zmieści jej się do pyska.

ROZMNAŻANIE:
Połączenie tych ryb może zająć trochę czasu. Podobnie jak w przypadku większości pielęgnic z Ameryki Środkowej i Północnej, najlepszym sposobem na uzyskanie prawdziwej pary jest wyhodowanie 6 młodych osobników. Samica składa do 500 jaj rozsianych po akwarium w tych miejscach tarła. Oboje rodzice będą pilnować jaj i narybku i wykazywać dobrą opiekę rodzicielską. Dlatego młode należy od rodziców oddzielić najwcześniej miesiąc po wykluciu.

Cichlasoma salvini
Cichlasoma salvini
Cichlasoma salvini
Cichlasoma salvini