Darienheros calobrensis

Darienheros calobrensis wymaga zbiornika o długości minimum 120 cm. Zalecany jest jednak większy zbiornik dla jednaj pary ryb. Długość akwarium powinna być 150 cm jeśli mają być trzymana z innymi pielęgnicami. W zbiorniku powinno znajdować się dużo skał, aby zapewnić kryjówki i oznaczyć terytoria rybom. Należy zadbać o to, aby jaskinie i rumowiska skalne były dobrze zabezpieczone, ponieważ gatunek ten lubi kopać w podłożu. Najlepiej umieścić skały na dnie przed dodaniem podłoża, co powinno zapobiec przed osuwaniem się skał i uszkodzeniem dna zbiornika.

Rośliny są niepotrzebne i prawdopodobnie zostaną wyrwane z korzeniami. Należy zapewnić w akwarium wyjątkowo skuteczną filtrację, ponieważ ta ryba wytwarza stosunkowo produktów przemiany materii jak na swój rozmiar.

Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Dekoracje z dużych korzeni, kawałków drewna oraz kamieni. Ryba wymaga zarówno dużo kryjówek, jak i dużo miejsca do pływania. Ewentualne rośliny należy obłożyć kamieniami lub posadzić w doniczkach w celu uchronienia przed wykopaniem.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa. Darienheros calobrensis pochodzi z przybrzeżnych rzek odprowadzających wodę na stokach Pacyfiku w Panamie. Zamieszkuje duże, stałe zbiorniki wodne, w tym jeziora i stawy, chociaż odnotowuje się go również w wolno poruszających się częściach rzek. Szczególnie preferuje zanurzone skaliste ściany i brzegi, gdzie pływa między szczelinami.

WIELKOŚĆ:
20-25 cm

ZACHOWANIE:
Podobnie jak w przypadku większości innych z rodzaju, jest to gatunek wojowniczy i terytorialny. W bardzo dużych zbiornikach zachowanie to staje się mniejszym problemem i ryba staje się mniej agresywna. Należy je trzymać z innymi pielęgnicami z Ameryki Środkowej.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samce Darienheros calobrensis są najczęściej większe niż samice, a niektóre osobniki mają garb karkowy. Płetwy samic są również krótsze niż u samców.

TEMPERATURA:
22-27°C

WODA:
pH 6.5-7.5 ; twardość około 15°n

POKARM:
Wszystkożerna i bardzo żarłoczna. Darienheros calobrensis chętnie pobiera żywe i mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego jak i suchą karmę. Może zjadać mniejsze ryby w akwarium.

ROZMNAŻANIE:
Niestety, dopasowywanie dorosłych ryb jest trudnym procesem, ponieważ samce często zabijają samice, jeśli są po prostu razem wpuszczane do zbiornika. Hodowcom udało się zmniejszyć ta agresję po przez wstawienie przezroczystej przegrody na środku zbiornika i pozwolić samcowi przyzwyczaić się do jego potencjalnej partnerki w ten sposób, usuwając przegrodę po kilku tygodniach. Zdecydowanie najlepszym sposobem na zdobycie pary Darienheros calobrensis jest zakup co najmniej sześciu młodych ryb i hodowanie ich razem, co pozwoli parom uformować się w sposób naturalny. Dobraną parę ryb należy umieścić w akwarium z dużą ilością skał, grot skalnych lub doniczek ceramicznych.

Zaloty Darienheros calobrensis mogą być dość długotrwałe i czasami gwałtowne, z dużą ilością utarczek i rozwierania ogonów przez samca i samicę. Obie ryby będą również dużo kopać. Tuż przed samym tarłem, pokładełko samicy będzie wyraźnie widoczne. Jaja są zwykle składane w jaskini lub na pionowej powierzchni skały, chociaż w przypadku ich braku wystarcza praktycznie każda twarda powierzchnia. Opieka rodzicielska jest doskonała i widowiskowa, gdy obie ryby zajmują się jajami i bronią swojego terytorium przed wszystkimi przybyszami. Mogą również w tym czasie atakować dłoń akwarysty.

Jaja wykluwają się w ciągu 2-3 dni, a narybek jest następnie przenoszony do wykopanego wcześniej dołu w podłożu. Po kolejnych 5-7 dniach mogą swobodnie pływać i na tym etapie warto zainstalować przegrodę, aby chronić samicę. od teraz hiperagresywnego samca. Jeśli samica przeżyła bez dodatkowej ochrony, a młode zostaną usunięte, samiec może podjąć próbę drugiego rozmnażania, a jeśli samica nie jest gotowa, może zostać zabita przez zdezorientowanego samca.

SYNONIMY:
Cichlasoma calobrense Meek & Hildebrand, 1913
Amphilophus calobrensis
(Meek & Hildebrand, 1913)

Darienheros calobrensis
Foto: Tonny Brandt Andersen (zoopet)
Darienheros calobrensis