Mystus bleekeri

Mystus bimaculatus wymaga zbiornika o pojemności minimum 80 litrów. Podłoże z piasku lub zaokrąglonego żwiru. Rybom należy zapewnić dużo miejsca do pływania. Rośliny powinny być dodatkowo zabezpieczone kamieniami i posadzone najlepiej po bokach i z tyłu akwarium. Dekoracje z dużych korzeni, kawałków drewna i kamieni. Akwarium powinno być słabo oświetlone oraz szczelnie przykryte. Ryba najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie kilku do kilkunastu osobników.

Gatunek ten z pozoru przypomina bardziej pospolitego (hobbystycznego) Mystus vittatus, ale wyróżnia go większa wielkość i znacznie dłuższa płetwa tłuszczowa.

POCHODZENIE:
Indie, Pakistan, Nepal, Bangladesz, Bhutan, Birma, Indonezja. Zamieszkuje jeziora, rzeki i inne cieki wodne.

WIELKOŚĆ:
6,2 cm

ZACHOWANIE:
Dość spokojna ryba. Można go zatem łączyć z szeroką gamą małych i średnich gatunków, w tym tetrami, pielęgnicami karłowatymi, itp. Gatunek najlepiej trzymać w stadzie przynajmniej kilku egzemplarzy. Ryby wtedy najlepiej się czują i dobrze prezentują.

DYMORFIZM:
Dorosłe samice są bardziej okrągłe w brzuchu niż samce. Samce mają również małą brodawkę narządów płciowych znajdującą się tuż przed płetwą odbytową.

TEMPERATURA:
23-27°C

WODA:
pH 5.8-8.0 ; twardość 3-30°H. Woda musi być bardzo silnie i wydajnie filtrowana. Powinna być podmieniana raz w tygodniu w ilości nawet do 40% pojemności akwarium.

POKARM:
Wszystkożerna. Młode egzemplarze pobierają larwy owadów, skorupiaki, mniejsze ryby, przysmakiem są dżdżownice. Nie należy jednak podawać ich zbyt często, ponieważ są bardzo kaloryczne i powodują otłuszczenie ryb.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwarium.