Mystus mysticetus

Mystus mysticetus wymaga zbiornika o pojemności minimum 150 litrów. Podłoże z piasku lub zaokrąglonego żwiru. Rybom należy zapewnić dużo miejsca do pływania. Rośliny powinny być dodatkowo zabezpieczone kamieniami i posadzone najlepiej po bokach i z tyłu akwarium. Dekoracje z dużych korzeni, kawałków drewna i kamieni. Akwarium powinno być słabo oświetlone oraz szczelnie przykryte. Ryba najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie kilku do kilkunastu osobników.

Jest to jedyny gatunek Mystusa, który ma oczy ustawione bocznie, a wszystkie inne mają oczy w pozycji grzbietowo-bocznej.

POCHODZENIE:
Laos, Tajlandia, Kambodża. Żyje w rzekach, migrując na zalane obszary lasów w porze deszczowej. Zwykle występuje w płyciznach wokół zatopionych kłód, skał i innych obiektów.

WIELKOŚĆ:
5,2 cm

ZACHOWANIE:
Dość spokojna ryba. Można go zatem łączyć z szeroką gamą małych i średnich gatunków, w tym tetrami, pielęgnicami karłowatymi, itp. Gatunek najlepiej trzymać w stadzie przynajmniej kilku egzemplarzy. Ryby wtedy najlepiej się czują i dobrze prezentują.

DYMORFIZM:
Samce mają dość długą brodawkę narządów płciowych, znajdującą się tuż przed płetwą odbytu.

TEMPERATURA:
22-27°C

WODA:
pH 6.0-7.0 ; twardość 3-10°H. Woda musi być bardzo silnie i wydajnie filtrowana. Powinna być podmieniana raz w tygodniu w ilości nawet do 40% pojemności akwarium.

POKARM:
Wszystkożerna. Młode egzemplarze pobierają larwy owadów, skorupiaki, mniejsze ryby, przysmakiem są dżdżownice. Nie należy jednak podawać ich zbyt często, ponieważ są bardzo kaloryczne i powodują otłuszczenie ryb.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwarium.