Sum kotwicowy – Hara jerdoni

Hara jerdoni to malutki sum, który wymaga zbiornika o pojemności minimum 25 litrów. Podłoże najlepiej z drobnego piasku. Dekoracje z kawałków korzeni, kawałków drewna i kamieni. Ryby wymagają dużej ilości kryjówek w zbiorniku. Akwarium powinno być słabo oświetlone oraz szczelnie przykryte.

Ten zachwycający mały gatunek można odróżnić od innych w rodzaju po wydłużonych kolcach piersiowych. To, jak i inne z rodzaju (a także blisko spokrewniony rodzaj Erithistes), również noszą wspólną nazwę “suma ćmy” ze względu na ich wzór i kształt, gdy patrzy się na nie z góry.

POCHODZENIE:
Chiny, Indie, Bangladesz. Zamieszkuje wolno płynące strumienie i małe rzeki. Preferowane siedliska charakteryzują się miękkim podłożem.

WIELKOŚĆ:
4-6 cm

ZACHOWANIE:
Hara jerdoni to bardzo spokojny sum, który dobrze pasuje do akwariów z małymi gatunkami ryb. Nie powinno się go trzymać z żadnym aktywnym gatunkiem zamieszkującym dno, bo łatwo będzie konkurować z Hara jerdoni o pożywienie. Można go bez problemu trzymać z innymi tego samego rodzaju, a właściwie woli być trzymane w grupie.

DYMORFIZM:
Nieznany.

TEMPERATURA:
18-24°C

WODA:
pH 5.6-.6 ; twardość 8-15°H. Woda musi być czysta, stosunkowo chłodna i dobrze natleniona, w przeciwnym razie ryby ucierpią, ponieważ jej naturalne wody są bogate w rozpuszczony tlen.

POKARM:
Wszystkożerna. Młode egzemplarze pobierają larwy owadów, skorupiaki. Gatunek aktywny nocą, dlatego karmić go należy po zgaszeniu światła w akwarium.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwarium.

SYNONIMY:
Erethistes jerdoni (Day, 1870)

Hara jerdoni
Fot. Hristo Hristov
Hara jerdoni