Aequidens tetramerus

Aequidens tetramerus wymaga zbiornika o długości 120 cm. Podłoże piaszczyste jest zalecane, ponieważ będzie imitowało naturalne siedliska ryb. Zalecana gęsta obsada roślin i duża ilość kryjówek z korzeni, łupin orzecha kokosowego i kamieni. Ryba dość łatwa w hodowli. Zalecana dla początkujących akwarystów.

Występuje w różnych formach kolorystycznych w zależności od lokalizacji, przy czym odmiany z Ekwadoru i Peru są szczególnie poszukiwane, ponieważ rozwijają uderzające czerwone (Ekwador) lub pomarańczowe (Peru) zabarwienie dolnej części żuchwy, głowy i przedniej części brzucha, podczas gdy z Brazylii mają na przykład ogólnie szare / niebieskie / zielone zabarwienie.

POCHODZENIE:
Szeroko rozpowszechniony w większości północnej Ameryki Południowej, w tym w systemie Amazonki w Peru, Kolumbii, Ekwadorze, Brazylii oraz różne dorzecza w Gujanie Francuskiej, Surinamie i Gujanie oraz dorzecze Rio Orinoko w Wenezueli i Kolumbii. Gatunek ten jest zasadniczo preferującym siedliska zawierające wolno poruszającą się lub stojącą wodę z dobrze ustrukturyzowanym podłożem, w tym zanurzonymi korzeniami drzew, gałęziami, ściółką itp. Podobnie jak wiele gatunków, często przenosi się do stref zalanych w okresach wysokiego poziomu wody. można je również znaleźć w jeziorach zalewowych i starorzeczach. Występuje częściej w cichszych drenażach dopływów niż w głównych kanałach rzecznych, a w niektórych miejscach rośliny wodne rosną gęsto. Sama woda może być czarna, przezroczysta lub biała, chociaż najwyraźniej preferowana jest pierwsza para.

W strumieniu Belmont, dopływie dolnego rio Madery w stanie Rondônia w zachodniej Brazylii, stwierdzono jego występowanie Aequidens tetramerus żyje obok wielu innych gatunków ryb, w tym Laemolyta taeniata, Leporinus fasciatus, Triportheus angulatus, Tetragonopterus argenteus, Mylossoma aureum, Semaprochilus taeniata , Biotodoma cupido, Cichla monoculus, Crenicichla johanna, Centromochlus heckelii, Hypoptopoma gulare, Peckoltia bachi, Squaliforma emarginata, Sorubim lima i Leiarius pictus.

WIELKOŚĆ:
16 cm

ZACHOWANIE:
Samce Aequidens tetramerus są terytorialne, szczególnie podczas tarła. Może być trzymany razem z innymi pielęgnicami pod warunkiem, że jest w wystarczająco dużym akwarium.

DYMORFIZM:
Samce Aequidens tetramerus rosną większe niż samice i zwykle w miarę dojrzewania rozwijają przedłużenie niesparowanych płetw. W okresie tarła są również znacznie bardziej kolorowe.

TEMPERATURA:
24-27°C

WODA:
pH 4.5-7.5 ; woda bardzo miękka do średnio twardej. Jakość wody ma ogromne znaczenie, ponieważ te pielęgnice są podatne na pogorszenie jakości wody i nigdy nie powinny być wprowadzane do akwarium niedojrzałego biologicznie.

POKARM:
Wszystkożerne, ale dieta dzikich okazów jest najwyraźniej zdominowana przez bezkręgowce. W akwarium oferuj dobrej jakości, tonące suche pokarmy jako podstawa obok regularnych pokarmów żywych lub mrożonych pochodzenia zwięrzecego (artemia, dafnia,lasonogi, itp.)

ROZMNAŻANIE:
Dojrzałość płciowa ryby osiągają w wieku 10-12 miesięcy i długości około 8 cm. Tarło można zastymulować poprzez częściową podmianę wody w akwarium. Temperatura 24-28°C, woda bardzo miękka i kwaśna. Ikra składana na korzeniach w ilości do 200 ziaren. Larwy wylęgają się po około 3 dniach. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem. Karmienie narybku powinno się rozpocząć planktonem w 6-9 dniu od wyklucia, następnie larwami solowca.

SYNONIMY:
Acara tetramerus Heckel, 1840
Chromys uniocellata Castelnau, 1855
Aequidens stollei Miranda Ribeiro, 1918
Acaronia trimaculata Allen, 1942

Aequidens tetramerus
Aequidens tetramerus
Aequidens tetramerus

Aequidens tetramerus w naturze